Svatobor tradiční cache – GC12RDX

CS: Rozhledna s výhledem na Šumavu a Pošumaví z dominantního kopce Sušicka.
EN: A lookout tower on the dominant hill called Svatobor with nice views of the Bohemian Forest and its foothills.
Svatobor a Sušice

Svatobor (845 m) je výraznou dominantou krajiny Sušicka, jedním z nejvyšších vrcholů Svatoborské vrchoviny. Hlavní vrchol Svatoboru se nachází nad vesničkou Odolenov a leží o 375 metrů výše než 2,3 km vzdálené náměstí Svobody v Sušici.

Sušice po bouřce
Sušice po bouřce, pohled z rozhledny

Vrch je uváděn jako staré sídliště pohanů a posvátné místo jejich obřadů. Je s ním spojována legenda o milované pohanské kněžně Vodolence, která na hoře našla místo posledního odpočinku. Podložené jsou nálezy polozemnice, domku částečně zapuštěného do terénu, ze střední doby kamenné (mezolit, 10 000 – 8 000 let před n. l.) o rozměrech přibližně 4,5 × 3 m s množstvím štípaných kamenných nástrojů. Na východním úpatí bylo nalezeno výrazně mladší kostrové pohřebiště náležející slovanské osadě, původní Sušici. Stáří osady je podle nálezu mince datováno do poslední čtvrtiny 11. století.

Rozhledna

Rozhledna a chata KČT

Hlavní atrakcí na vrcholu je rozhledna postavená a otevřená v roce 1934. Nahradila předchozí rozhlednu z roku 1896, která byla ve špatném stavu. O rok později k ní byla přistavěna turistická chata Klubu českých turistů. Věž rozhledny je vysoká 31,6 metru a vystupuje do nadmořské výšky 871 m. Než se rozhlédnete z jediné vyhlídkové plošiny, okusíte 182 schodů.

Za pěkného počasí budete mít Sušici jako na dlani, stejně jako protější vrch KalovyKrásnou vyhlídkou, drobný vrch Anděla Strážce s kaplí, Žižkův vrch neboli Kalich, na jihu Stráž a Volšovskou Stráž, na západě Borek, na severu VidhošťStráž, na severovýchodě Strážiště a Čepičnou. Dohlédnete též na středověké hrady RabíKašperk, na půl cesty mezi nimi na keltské hradiště na Sedle. Za Sedlem se táhne hřeben Javornické hornatiny se ŽdánovemJavorníkem, který zakrývá pohled k Boubínu. Z ryze šumavských hor je vidět Huťská hora, Sokol, Křemelná, Poledník, Ždánidla, Plesná, Velký Javor, Jezerní hora, Pancíř a Můstek. Na severozápadě uvidíte hradbu Korábské vrchoviny s Doubravou či Bělčem, při výjimečně pěkné viditelnosti můžete zahlédnout i Přimdu, Radyni či hřeben Brd.

Kudy ke krabičce

Svatobor z Krásné vyhlídky

Chcete-li se dostat k rozhledně autem či na kole, jeďte ze Sušice na ves Hrádek u Sušice. Z této silnice pak před Hrádkem odbočíte doleva na úzkou asfaltku (waypoint T1, streetview), která vás přes ves Odolenov zavede až skoro k rozhledně. Parkoviště je u televizní věže (waypoint PA, streetview). Pěší se mohou vydat ze Sušice po červeně značené turistické trase přes Scheinostovo zátiší nebo po modře značené, vhodné i pro cyklisty. Z Hrádku vede žlutě značená trasa přes Odolenku. Všechny trasy vedou k vrcholu.

Protože se otevírací doba rozhledny i restaurace průběžně mění, hledejte aktuální stav na webu rozhledny nebo se dotazujte na telefonním čísle 378 319 818 či e-mailu info@rozhlednasvatobor.cz.

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA