Sekera v hostinci U Pěti hvězd mystery cache – GC1J9XZ

CS: Spletité lidské osudy vás zavedou na málo navštěvované místo.
EN: This cache is available mainly in Czech language, but on the end of listing is brief english summary.

Na úvodních souřadnicích cache nehledejte, na náměstí Míru není, stejně jako dávno zaniklá botanická zahrada. There is no cache on starting coordinates.

Ve staré Plzni...

Hostinec U pěti hvězd

Představte si, že v Plzni býval v 19. století hostinec, kde se občas scházeli umělci a intelektuálové té doby. Nikdy se nesešli všichni najednou, ty různé partičky se časem měnily, prolínaly, spojovaly či zanikaly, občas přijel vzácný host i z dálky. Hospodská Růžena Holopírková měla pro umělce slabost a oni dobře věděli, že pivo poteče, i když mají právě prázdnou kapsu. Holopírková jim nalila, nechala je bavit a rozumovat, ale jelikož pořádek musí být, dlužné částky poctivě zapisovala.

Když se stará Holopírková odebrala spolu s první polovinou století na pravdu boží, zdědila po ní hostinec dcera. Jelikož Boženka mezi těmi malíři, skladateli a spisovateli vyrůstala, tradici držela při paměti paní mámy a všechny ty strejce hostila ráda i nadále i s jejich novými kumpány. Zlé jazyky tenkrát tvrdily, že to nebylo jen při paměti nebožky, ale že se s některými hosty ráda bavila i po zavření lokálu. Kdo ví, jak to bylo, manžela ale neměla a jak šel čas, narodil se jí syn František.

Ani s placením nebyla žádná změna: Když měli strejcové či tetky od kumštu na zaplacení, nějakou zlatku či krejcárek jim z dluhu ráda škrtla, když neměli, zase jiné s úsměvem připsala. Jindy mladá Holopírková se smutkem v duši a se slzou v oku připsala na řádku křížek – to když některý z jejich milých hostí přešel do nebeské hospody za její mámou.

Když léta páně 1892 zavedli pánové ve Vídni ty nové rakouské koruny a halíře, přepsala zbylé dluhy z knihy krasopisně na čistý list i s křížky. Další události pak zapříčinily, že už na něj "mladá" Holopírková nikdy nic nepřipisala ani nic neškrtla.

List našel jediný syn František, když hospodu po smrti matky v roce 1905 přebíral. Nechal jej zarámovat na památku na ty slavné hosty, kterým jeho bába a matička nalévaly plzeňské pivo, i jako důkaz o svébytném příspěvku jeho rodiny kultuře národa českého.

List putoval jako relikvie generacemi potomků Holopírků, až si prapravnučka Boženky zvídavá Pavla všimla, že na druhé straně listu byl za červeným srdíčkem napsán malým písmem text:

Za lásku i Tebe děkuji Jemu. AB CD.EFG  HJ KM.NPR

Pavla z vyprávění dědy znala historku o výkvětu českého národa navštěvující hostinec i příběh provázející list. Došlo jí, že jde o odpověď na rodinnou záhadu – vzkaz praprababičky Boženy jejímu pradědečkovi. Klíč vlastně i k jejímu původu!

Klíč... pěkně hloupý klíč. Pár písmenek, které nedávají smysl. Luštila, lámala si hlavu, ale nic. Nejradši by na celou věc zapomněla, ale představa, že je možná potomkem Smetany či Tyla ji nedala spát. Pak ji to napadlo. Možná je to takto, jen si to musí ověřit.

Během pár dní oběhla půl města a úspěšně ověřila svoji teorii, ba co víc: měla souřadnice místa. Místa! Už při pohledu na mapu poznala jméno pradědečkova otce. A dokonce nebyl na seznamu dlužníků, gentleman. Jen jí vrtalo hlavou, proč praprababička vytvořila klíč tak, že jej pradědeček vlastně nemohl nikdy rozluštit? Byla snad praprababička vědma?

Naplněna hrdostí na svého nově objeveného předka založila na jeho památku na místě cache, k níž vás dovede tentýž klíč, který sama rozluštila.

Přepis přední strany listu

Povinnosti našich ctěných hostí
Antonín Dvořák 12 kr. 4 h.    Vojtěch Hřímalý 5 kr. 88 h.
 †  Bedřich Smetana 1 kr. 61 h.     †  Václav Thám 8 kr. 47 h.
   Jaroslav Vrchlický 17 kr. 25 h.  †  Karel Sladkovský 8 kr. 54 h.
 †  Karel Jaromír Erben 19 kr. 17 h.     †  Karel Hynek Mácha 16 kr. 22 h.
Karolina Světlá 5 kr. 58 h.    Růžena Svobodová 6 kr. 48 h.
Jindřich Šimon Baar 25 kr. 82 h.     †  Josef Kajetán Tyl 20 kr. 89 h.
 †  Josef Jungmann 3 kr. 61 h.     †  Ján Kollár 8 kr. 40 h.
Jakub Arbes 23 kr. 19 h.    August Sedláček 2 kr. 71 h.
Svatopluk Čech 19 kr. 76 h.     †  Božena Němcová 6 kr. 53 h.
Zdeněk Fibich 9 kr. 38 h.     † František Palacký 1 kr. 1 h.
 †  František Škroup 2 kr. 9 h.    František Ladislav Rieger 2 kr. 6 h.
Zikmund Winter 12 kr. 66 h.     †  Bernard Guldener 5 kr. 10 h.

Cache

Chcete-li si ověřit místo uložení cache, můžete si jej zkontrolovat on-line nebo sečíst veškeré číslice souřadnic – vyjít by vám mělo číslo 60. Pozor, 31. července došlo k přemístění cache. Máte-li původní souřadnice, přičtěte k severní šířce 3 tisíciny minuty.

English: There is no cache on starting coordinates. English translation of the story is not available, but you should solve this cache from the table of names above. The sum of all numbers of coordinates is 60. You could verify coordinates on-line too.

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA