Památné stromy Kladrub multi-cache – GC1JKCG

CS: Procházka okolo několika velikánů v blízkosti kladrubského kláštera.
EN: A small wall around a few giant trees near Kladruby monastery.
Duby nad Pozorkou - dolní s kostelem

Jednoduchá multi-cache vás provede blízkým okolím bývalého benediktinského kláštera v Kladrubech, aby vám ukázala krásné a mohutné stromy.

Topol na parkovišti

První strom nepřehlédne žádný z návštěvníků kláštera, pod jeho korunou se schovává celé hlavní parkoviště (waypoint PA). Jde o topol bílý (Populus alba) zvaný česky též linda, který roste u křižovatky silnic č. II/203 a II/193 (waypoint Q1, streetview). Strom je přibližně 200 let starý, podle měření v roce 2005 přesahuje obvod kmene 440 centimetrů a koruna sahá do 33 metrů.

Pár metrů od topolu stojí betonový sloup používaný pro tabulky KČT.
A = počet tabulek KČT
BC = počet kilometrů do cíle Kopec na zelené trase

Dub u Kráčny

Druhý strom se nachází trochu stranou: vydejte se od topolu po silnici vzhůru okolo kláštera a odbočte na první cestu vlevo (streetview). Alergiky upozorňujeme, že u cesty občas bývá včelín. Dub u Kráčny je dubem letním (Quercus robur), který roste v souvislém nižším porostu (waypoint R2). Jde o přibližně 450 let starého veterána, jehož čas se už pomalu naplňuje, stav stromu se za posledních desetiletí výrazně zhoršil. Obvod jeho kmene měří 651 cm, 10 metrů široká koruna dosahuje do výšky 27 metrů (měření 2009). Chráněn je od roku 2000 pro svůj vzrůst, věk a estetickou hodnotu, která je však snižována neupraveným okolím.

Duby nad Pozorkou - kmeny dolního

Pokračujme k nejmohutnějšímu stromu okresu Tachov, níže položenému velikánu z dvojice zvané Duby nad Pozorkou (waypoint Q2, streetview). V obou případech jde o duby letní staré přibližně 450 let, které rostou po levé straně silnice II/193. Oba jsou skromnými zbytky aleje, která cestu lemovala už dávno, ale byla téměř kompletně zničena při vichřici v roce 1843.

Významné stromy

Tento klášteru bližší strom je dvoják s mohutným, boulovatým kmenem a silnými kořenovými náběhy. Kmen i jeho kosterní větve jsou už dávno duté, na několika místech jsou otvory do dutiny kryté dřevěnou stříškou. Obvod kmene dosahuje 713 cm a koruna stromu sahá do výšky přibližně 21 metrů. Přímo u stromu je informační cedule, kde si o dubech můžete přečíst trochu více.

Na tabuli, uprostřed dole, najděte mnicha Vítka, který se ptá.
DEFG = letopočet v mnichově otázce (první, s otazníkem)

Duby nad Pozorkou - horní

Horní z dubů nad Pozorkou (waypoint R1, streetview), od kláštera vzdálenější, má jediný kmen, ze kterého se rozvětvuje mohutná, leč již prosychající koruna. I tento dub má dutý kmen a větve, Obvod kmene měří 626 cm a koruna dosahuje do výšky 23 metrů (měření 2000). Oba stromy jsou chráněné již od 1983 pro svůj výjimečný vzrůst a věk, též jako součást kulturní památky. Vedle dubu je dřevěný kříž.

Je čas spočítat souřadnice krabičky a jít se podívat na další velikány:

N 49° 42.[B+E][G-D][F-A]  E 12° 59.[F-C][A-E][F-G]

Cache měsíce

Za původní podobu keše dostali Lovci pokladů ocenění od plzeňské geokomunity.

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA