Pijte maté! tradiční cache – GC1MGDF

CS: Pijte maté! Je tak zdravé, že se v Jižní Americe téměř neumírá.
EN: Drink yerba maté! This cache is available only in Czech.

Yerba maté či krátce maté je jeden z nejoblíbenějších jihoamerických nápojů: je národním nápojem v Argentině, Paraguayi a Uruguayi. Pití maté je obvyklým společenským zvykem v Brazílii, Chile, východní Bolívii, v nám bližších zeměpisných šířkách pak v Libanonu, Sýrii a Turecku. V České republice se s maté setkáte nejčastěji v čajovnách, kde je podáváno v tradiční tykvi s kovovým brčkem.

Proč je maté oblíbené? Kromě příjemné chuti má i povzbuzující účinky. "Maté piji každý den, dodává mi energii", říká s úsměvem Miloslava Marinicová, učitelka na ZŠ v České Skalici, která příští rok oslaví padesáté narozeniny. A její o tři roky mladší kolegyně Martina Jiroušková dodává: "Učit na prvním stupni je náročné, plná třída malých neposedných cvrčků vám dá zabrat. O přestávce je člověk rád, že si může na chvíli sednout a v klidu si vypít šálek čaje či usrkávat maté. Ale práci bych neměnila." Ale pojďme začít pěkně od počátku.

Co má společného maté a cesmína?

Maté jsou usušené a rozdrcené listy cesmíny paraguayské (Ilex paraguariensis). Jiný druh cesmíny známe i od nás, její větvičky a plody jsou oblíbenou ozdobou o Vánocích. Cesmína paraguayská je malý stále zelený strom, který roste v lesích a na březích jihoamerických potoků, obvykle v nadmořské výšce 500 až 700 metrů. Má rád stinná místa chráněná před silnými větry. Jeho listy mají vejčitý tvar, na délku měří okolo 15 centimetrů a nejsou širší než 5 centimetrů. Listy jsou tuhé a lesklé a na okraji mají vroubky. Bílé až světlezelené květy vyrůstají ve svazečcích v paždí listů, později dozrají malé růžovo červené kulaté peckovice.

S pěstováním cesmíny začali lidé z paraguayského kmene Guaraní, kteří získali maté jako štědrý dar lidstvu od svého boha Pí-i Shuma. Od kmene Guarani se cesmínu později naučili pěstovat jezuitští misionáři. Dlouho však nebylo známé, jak se tento strom vlastně rozmnožuje. Zasazená semena nikdy žádnému pěstiteli nevzešla. Až později se zjistilo, že semena této cesmíny musí projít zažívací soustavou ptáků (tzv. endozoochorie). Pěstitelé začali plody krmit slepice a pěstování cesmíny ve velkém mohlo začít. Později bylo vyvinuto umělé pěstování sazenic.

"Tady pod plachtou máme semenáčky," říká Luis Beltrán, jednatřicetiletý pěstitel cesmíny z argentinského Bueno Aires, když nás provází areálem své firmy. "Když jsou větší, vysadíme je na konečné místo na plantáži." Pan Beltrán nám také vysvětlil, že všechny stromky jsou samčí – jejich listy mají větší obsah kofeinu a silnější chuť než ze samičích stromků. Pěstované cesmíny jsou obvykle seřezávány na stejnou výšku do osmi metrů, aby bylo sklízení snadné.

"V sadu je necháme růst a když jsou dostatečně vzrostlé, začneme pravidelný cyklus sklizně. Pár let mají stromy klid a mohou růst, pak koncové větvě ořežeme. Z nich pak otrháme listy, které dále sušíme a drtíme." Při prohlídce sušárny jsme viděli jen přirozené sušení horkým vzduchem, ale část sklizně se suší nad ohněm, kouř z hořícího dřeva dává maté jemnou kouřovou vůni a příchuť. Usušené listy a někdy i části stonků jsou nakonec stroji rozdrceny na malé kousky.

Celý proces končí v balírně, kde se část maté míchá s příchutěmi (máta, pomerančová či grepová kůra). Že má rodina pana Beltrána maté ráda, dokázala jeho čtyřletá dcera Sofía, která se s námi přišla rozloučit s kalabassou v dlaních.

Příprava a podávání maté

Maté se pije z tradiční nádoby zvané kalabasa, což je vydlabaná tykev stejnojmenné rostliny (Lagenaria siceraria) s úzkým hrdlem. Můžete použít samozřejmě hrnek či jinou nádobu, ale kalabasa má své kouzlo. Kalabasu používejte jen na maté, nedoporučuje se nádobu vyplachovat saponáty. Z tykve se maté pije bambusovým brčkem nebo v našich končinách mnohem známější bombillou – kovovou trubičkou (často z alpaky) se sítkem na dolním konci. Bombilla zabraňuje nasátí kousků lístků, ale pro začátečníky představuje riziko opaření jazyku.

Správná příprava maté vyžaduje trochu více času než je tomu například u čaje. Do kalabasy nasypete dvě až tři čajové lžičky maté a zalijete je vlažnou vodou. Lístky maté získají pevnou konzistenci. Několik minut počkáte a vše zalijete horkou (okolo 80 °C), ale nikoliv vařící vodou. Vařící vodou byste mohli zničit nejen chuť a užitečné látky citlivé na teplo, ale i samotnou kalabasu, jak vám vysvětlí třináctiletý Ondra: "S klukama jsme mířili večer na hokej a já si to chtěl u mámy tak trochu pojistit. Napadlo mně připravit jí maté s medem, aby bylo tak akorát, až přijde z práce. Nasypal jsem do tykve pár lžiček a zalil vařící vodou. Sotva jsem se otočil, ozvalo se malé prasknutí a okolo tykve se začala dělat loužička. Tykev byla na vyhození." Vytvoří-li se po zalití na hladině pěna, připravili jste maté naprosto správně.

Nemáte-li ochucenou směs maté, jen maté bez příchutí, můžete si jej ochutit sami podle svých představ. Kromě zmíněného medu lze osladit cukrem, karamelem nebo sirupem, dobré je též s citrónem, zajímavou kombinaci tvoří s mátou či mlékem. Jitka, šestadvacetiletá absolventka archeologie vzpomíná na studentská léta, "Maté jsem poprvé ochutnala v čajovně a tu chuť jsem si zamilovala. Koupila jsem si sáček, abych mohla popíjet i na koleji. Do koupě kalabasy se mi hned nechtělo a tak jsem kromě upíjení z hrnku experimentovala. Nejlepší bylo maté z pomeranče," a líčí nám, jak z velkého pomeranče uřízla vršek, vymačkala část šťávy a vydlabala dužinu a ve zbytku připravila vynikající pomerančové maté. "Dnes už mám doma svou kalabasu, ale z pomeranče stále ráda usrkávám," směje se na konci svého vyprávění.

Než začnete usrkávat, nechte maté vylouhovat alespoň tři minuty. Až jej vypijete, můžete maté znovu zalít. Obvykle jedna dávka vystačí na pět nálevů, ale nebojte se dolívat, dokud bude mít nápoj nějakou chuť.

Obsažené látky a jejich účinky

Listy maté obsahují řadu látek, mezi nimiž dominuje s 1–2 procenty kofein. Podle některých vědců je v maté obsažen alkaloid matein, látka složením a účinky velmi podobná kofeinu, která však není návyková. Dále jsou obsaženy třísloviny, beta-karoten, chlorofyl, theofylin, saponiny, polyfenoly, flavonoidy, silice a další antioxidanty, velké množství vitamínů jako například vitamín A, B1, B2, B3, B5C. Minerály jsou zastoupeny vápníkem, hořčíkem, manganem, železem, selenem, draslíkem, zinkemfosforem. Obsaženo je i velké množství aminokyselin.

Vlastností maté si všimli již domorodci, kteří jej používali v lidovém léčitelství pro zesílení účinků jiných léčivých rostlin. Maté je známé především svými výraznými povzbuzujícími účinky na nervový systém, podporuje trávení a tvorbu moči, snižuje dopady alergických reakcí, zlepšuje látkovou výměnu, normalizací hladiny cukru, čistí krev, v neposlední řadě snižuje chuť k jídlu.

Zvyky pití maté

V Jižní Americe pijí maté neustále všichni a všude. Na slavnostech i pro zahnání žízně. Maté je také prostředkem pro navazování vztahů, určitým projevem otevřenosti a přátelství. Při naší cestě po těchto zemích se nám několikrát stalo, že nás pozvali na maté. Vzpomínáme na odhadem devítiletou holčičku Franciane, která nás s úsměvem odvedla za ruku přímo z ulice do baru na maté. Díky této pozvánce jsme mohli vyzkoušet společné popíjení, které je součástí společenského života.

U stolu seděla malá skupina přátel a uvolněně se o něčem bavili. Naštěstí jsme se domluvili anglicky s ústřední osobou celého obřadu, osmačtyřicetiletou Carlou, recepční v nedalekém hotelu a babičkou Franciane. Carla plnila roli hostitele, cebadora, tj. maté připravovala a podávala, a nám vše průběžně vysvětlovala. Cebador naplní kalabasu tak do třetiny lístky maté, připraví první dávku a vloží bombillu. Celý obsah maté z první dávky vypije právě hostitel, to aby vyzkoušel chuť a teplotu. Carla dolila do kalabasy horkou vodu a podala dalšímu u stolu, nás upozornila na směr bombilly, která mířila od ní k osobě. Než dívka vypila celý obsah kalabasy, upozornila nás Carla, že bombillou se nápoj nikdy nemíchá, aby se neucpaly dírky v sítku.

Dívka s hlasitým srkáním dopila maté až do dna, otočila bombillu k hostitelce a kalabasu jí vrátila, ta odvětila "gracias". Kalabasa putovala dál ve směru hodinových ručiček a my přemýšleli, kolik bacilů se stihne na bombille usadit, než doputuje k nám. Přestože jsme se své pocity snažili nedat najevo, Carla nám začala vysvětlovat, že používání jediné bombilly je s trochu fantazie něco jako líbání a je tedy výrazem vzájemné úcty. S takovým vysvětlením jsme nemohli odmítnout a maté jsme také vypili. Po celou dobu, kdy maté pomalu putovalo okolo stolu, nikdo neodešel a všichni se dobře bavili, my jen pozorovali. Poseděli jsme takto necelou hodinu, Carle jsme za výklad i pohostinnost poděkovali a malá Franciane nás vyprovodila ještě několik bloků domů.

Zajímavost z Wikipedie na závěr: V Argentině je sice maté nejoblíbenějším nápojem, ale zároveň je trochu tabu. Cesmína zde roste tak běžně jak v Čechách kopřivy a maté je považováno za to nejobyčejnější pití. Ale pijí jej naprosto všichni. V dobré restauraci jej na lístku mezi nápoji nenajdete, to by byla ostuda. Ale horkou vodu vám nabídnou a Argentince všude doprovází plechová cestovní obdoba kalabasy.

Zajdete nyní do nějaké čajovny vypít si tykev maté?

Jak ke krabičce

Na úvodních souřadnicích nic nehledejte. Krabička je umístěna uprostřed příjemného lesíka, kousek od lesní cesty. Kontrolní součet všech číslic souřadnic je 64, můžete si také zkontrolovat souřadnice on-line.

Cache získala ocenění Top cache měsíce února 2009 od plzeňské geocachingové komunity. Děkujeme!

Plzeňská cache měsíce – gc-plzen.net Plzeňská mystery cache měsíce – gc-plzen.net

Co byste ještě mohli pít?

Pijte třeba čaj, vodu, rum, mléko, pivo, sekt, víno, francovku, kávu, džus, medovinu, koktejly, drinky, kvas, masalu, mošt či zelenou. Ale hlavně pijte dostatečně!

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA