Vyhlídka z Pavučiny tradiční cache – GC1P27P

CS: Vyhlídka na zákrutu Berounky u Kozojed.
EN: The view of Berounka river and its bend near Kozojedy.

Nedaleko vesnice Kozojedy se do Berounky (Mže) vlévá zleva Rožský potok. Ač řeka po přijetí jeho vod vypadá stále stejně, časem dokázal tento malý potůček vyhloubit údolí, které vás při cestě za keškou od Kozojed nepotěší. Věříme, že procházka polesím Pavučina a návštěva další z mnoha skalních vyhlídek na březích Berounky (Mže) vše napraví.

Pohled k Rakoluské rybárně
foto: Jaroslav Hapala (bojar)

Kudy ke krabičce

Nabídneme dvě cesty, jednu od Kozojed překonávající zmiňované údolí, druhou delší od hospodářského dvora Rohy.

Zvolíte-li cestu od Kozojed, určitě projedete okolo krásného, leč ještě ne zcela opraveného kostela sv. Mikuláše. Auto zastavte před hřbitovem (waypoint P1) a dál se vydejte po cestě, která se stáčí k severu a klesá. Na cestu se napojí i modrá turistická značka vedoucí ke kapličce sv. Vojtěcha (waypoint VO), u níž je také schována krabička. U kapličky opustíte modrou značku a vydáte se cestou, která povede jihovýchodně k waypointu T2. Alternativou je chodník, který začíná nedaleko kaple (waypoint T3) a povede vás po vrstevnici až do míst pod vyhlídkou. Jen z konce chodníku (waypoint T4) je potřeba na vyhlídku a ke keši vystoupat.

Necítíte-li se na příliš velké stoupání do kopců, pak se můžete vydat k vyhlídce z druhé strany, cestou od dvora Rohy či od vsi Bohy. Auto lze bezpečně zastavit hned u hospodářského dvora (waypoint P2) nebo – máte-li rádi někdy blátivé až bahnité cesty – můžete pokračovat až na roh lesa (waypoint T1), kam lze zajet obdobnou cestou i od vsi Bohy. Odtud se vydejte na jih a systém lesních cest vás dovede až k waypointu T2 (nebo také ne a jste ztraceni).

Pohled proti proudu
foto: Kometa

U odbočky k vyhlídce roste borovice s čarovějníkem (waypoint CV) a po rychlém pokochání už jen klesejte k vyhlídkám. Z vyhlídek budete po proudu řeky (vlevo) koukat k rakoluskému tábořišti Na Rybárně, hradbu zelených svahů na horizontu za ním tvoří Třímanské skály. Uprostřed v pozadí vykukují Bujesily a proti proudu řeky (vpravo) uvidíte Liblínský Mlýn s jezem. Na protějším břehu řeku jsou dvě úzké louky – vpravo proti proudu je U Rybů, vlevo po produ je Na Býkovně. Mezi nimi naleznete skalnatou vyhlídku s keškou.

Krabička je umístěna na zastrčené horní vyhlídce, o kousek níže je hlavní vyhlídka. Pod každou vyhlídkou je křovinatý sráz, dávejte si pozor, ať nespadnete.

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA