Slunečnice tradiční cache – GC1R8VW

CS: Může být krásnější pole než lán rozkvetlých slunečnic?
EN: Could be more beautiful landscape than blooming sunflowers field?

Slunečnice roční, kterou vídáme na polích i v zahrádkách, pochází ze Severní Ameriky, odkud ji do Evropy přivezli Španělé v 16. století. Během jediného století se rozšířila po celé Evropě jako okrasná rostlina. Od 18. století se ze slunečnicových semen začal lisovat olej a zralá semena se stala vyhledávanou pochoutkou.

Rostlina a odrůdy

Latinské jméno Helianthus annuus se skládá z řeckých slov helois, anthos (slunce, květ) a annus (rok). První část názvu je odvozena od vlastnosti poupat mladých rostlin, které jsou heliotropní – jejich květ míří vzhůru a otáčí se za sluncem. Později ale květ tuto vlastnost ztrácí, neboť díky zrajícím semenům ztěžkne a pod tíhou se kloní k zemi. Obvykle květ zůstane natočen k východu. Druhá část názvu odkazuje na skutečnost, že slunečnice je jednoletá rostlina.

Slunečnice, patřící do čeledi hvězdnicovitých, mohou být svou stavbou značně rozmanité: mohou být až 4 metry vysoké s jediným květem, ale také i 30 cm nízké s několika stonky a květy. Květní úbory dosahují průměru mezi 10 cm až 40 cm, mohou být jednoduché i plnokvěté. Barva květů může přecházet od smetanové, přes žlutou, oranžovou až po tmavě červenou. Plnokvěté odrůdy vypadají efektně, ale produkují méně semen. Obdobné je to s pylem – největší množství vytváří klasické odrůdy, některé nově vyšlechtěné hybridy ani pyl netvoří.

To, co mnoho lidí považuje za květ, je ve skutečnosti velké květenství složené z mnoha květů, stěstnaných vedle sebe. Květy jsou dvojího druhu: výraznější jsou jazykovité květy rostoucí na okraji květenství, které jsou jen pozlátkem slunečnice lákajícím opylující hmyz. Druhý druh květů je trubkovitý, umístěný ve vnitřní ploše květu a uzrává v nažky obsahující semena.

Trubkovité květy jsou v květenství uspořádané spirálovitě a každý kvítek je k dalšímu orientovaný přibližně ve zlatém úhlu (~ 137 °). Přitom vzniká vzorek tvořený levotočivými a pravotočivými spirálami, kde počet levých a pravých spirál jsou dvě po sobě jdoucí Fibonacciho čísla. Většinou mívá květenství 34 spirál v jednom směru a 55 ve druhém, u velmi velké slunečnice může být 89 spirál v jednom směru a 144 v druhém.

Pěstování slunečnice

Slunečnice se pěstuje téměř na celém světě. Rostlina vyžaduje slunné stanoviště orientované na jih nebo jihozápad, vyhovuje ji černozem a hnědozem s dobrou zásobou živin. Slunečnice je poměrně náročná na vodu, ale nesnáší vysokou hladinu spodní vody. V dobře vyhnojené půdě narůstá do větší výšky a také květy mají větší průměr. Rostlina nezakořeňuje hluboko, proto se ke stonku raději staví opora, aby se předešlo polámání.

Semena se vysévají koncem dubna až začátkem května přímo do půdy do hloubky asi 2,5 cm. Alternativou je předpěstování sazenic doma v sadbovačích, kdy jsou vysazovány na záhonky již mladé rostlinky. Výhodou předpěstování je, že v létě vyrostou rostliny do větších výšek a také dříve vykvétají. Pro začátečníky jsou nejvhodnější běžné zakrslé odrůdy určené na okraje záhonů a do nádob. Začínají kvést brzy a nevyžadují oporu. Semena mají klíčivost až 7 let.

Růst slunečnice se zastaví, až když se na rostlině začnou vyvíjet květy. Období květu slunečnic odpovídá letním prázdninám, tj. měsícům červenci a srpnu. Je-li cílem pěstování sklizeň zralých semen, je potřeba je včas oddělit od květního úboru a sušit na vzduchu. Úbory květů slunečnice jsou velmi náchylné na plísně a často bývají napadány houbovými patogeny, zejména plísní šedouhlízenkou obecnou.

Využití slunečnice

Léčitelství

Pro léčitelské účely se využívá zejména semeno a okvětní lístky. Semena obsahují kolem 45 % rostlinného oleje, bílkoviny, glyceridy, steroly a další prvky. Vyrábí se z nich slunečnicový olej, který obsahuje zejména kyselinu linolovouolejovou. Slunečnicový olej má protisklerotické účinky a je vynikající surovinou pro přípravu léčivých mastí. Užívá se zevně např. při zánětech, zapaření, a vnitřně – 2 až 4 čajové lžičky denně zlepšují ostrost vidění. Okvětní lístky se používají do čajových směsí pro snížení horečky a míry pocení, podporu trávení a stimulaci činnosti jater.

Kosmetický průmysl

Slunečnicový olej se využívá jako součást do krémových přípravků, kde dodává ochranné a promašťující účinky.

Potravinářský průmysl

Květy slunečnice jsou podstatným zdrojem medovice a nektaru pro výrobu medu. Semena jsou jídelníčku přítomna jako pochutina, přidávají je do chleba, pečiva, salátů, ale je možné je jíst samotné, nebo nasladko – obalené v jogurtu. Slunečnicový olej se používá nejvíce za studena do salátů.

Zemědělství

Slunečnice je využívána jako pícnina pro krmení dobytka a olejnina.

Zahradnictví a floristika

Slunečnice jako okrasná plodina tvoří součást květinových vazeb a zkrášluje v letních měsících zahrádky.

Chovatelství

V zimě jsou slunečnice vítanou pochoutkou nejen pro sýkorky, jinak se semena přidávají do směsí hlodavcům, ale i ptákům.

Malířství

Slunečnicový olej se osvědčil také v malířské technice olejomalby. Dnes se používá jako součást do temperových barev.

Jak říkají slunečnici jinde?

V jiných jazycích se slunečnicí setkáme pod jmény: slnečnica (slovensky), sunflower (anglicky), Sonnenblume (německy), podsolnečnik (rusky), zonnebloem (holandsky), tournesol, soleil (francouzsky), ekilore (baskicky), girasole (italsky), girasol, mirasol (španělsky), girassol (portugalsky), adi günəbaxan (ázerbájdžánsky), słonecznik (polsky), tro-heol (bretonsky), iliotropio (řecky), napraforgó (maďarsky), solros (švédsky), solsikke (norsky), ayçiçeghi (turecky) či helianto, sunfloro (esperanto).

Krabička

Cache se nachází na souřadnicích N 49° 51.?  E 013° 33.?. Chybějící číslice jsou ukryté v názvu květiny, z názvu je snadno odvodíte.

Chcete-li si cíl ověřit, můžete jej zkontrolovat on-line nebo sečíst veškeré číslice souřadnic – vyjít by vám mělo číslo 57. Na místě uložení krabičky příliš slunečnic nečekejte, měly by zde málo světla.

Němčovice & Olešná – Užij si český venkov

Cache Slunečnice je součástí série Němčovice & Olešná – Užij si český venkov. Oproti ostatním cache v sérii není nalezení této cache nezbytné pro získání Němčovice a Olešná (bonus). Číslo pro bonus tedy nehledejte.

English

Cache is hidden on coordinates N 49° 51.?  E 013° 33.?. Missing numbers are hidden in the name of flower. Sum of all numbers of coordinates is 57. You could verify coordinates on-line too.

Cache Slunečnice / Sunflower is part of the serie Němčovice & Olešná – Enjoy Czech Country-side. Oposite to a many caches from this serie, you have not to find this cache to get bonus cache Němčovice and Olešná.

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA