Javory pod Ždánovem tradiční cache – GC1VKQ2

CS: Pár statných javorů jako vzpomínka na zaniklou osadu.
EN: A couple of thick maple in memory of the former settlement Zdanov.

Jižní svahy hory Ždánov patřily od vrcholného středověku osadě Ždánov. Žili zde horníci a lesníci pracující v okolí, v polovině 19. století jich tu žila stovka. S krajinou se rozloučili krátce po druhé světové válce, kdy byli pro svou národnost na konci června 1945 vyhnáni do Bavorska. Zbyly po nich louky, trosky stavení ukryté v přítmí lesů a stromy.

Zimní pohled na javory

Nejzajímavější ze stromů rostoucích v osadě je dvojice statných javorů klenů (Acer pseudoplatanus), které vás již zdálky přivítají při příchodu od sedla u Žlíbku. Vypínají se po stranách zbytků sklípku, přímo na rozcestí v nadmořské výšce 930 metrů. Jejich kmeny měly při vyhlášení v roce 1992 obvod 300 a 275 centimetrů (od té doby jistě vyrostly, zkuste si je přeměřit) a oba dosahovaly do výšky 24 metrů. Stromy jsou chráněné pro svou mimořádnou velikost i jako krajinná dominanta.

Javory v létě

Okolo javorů prochází hned několik turistických tras: především červeně značená trase ze Sušice na Královský kámen, dále vycházkový okruh Přes Nebe a Peklo na Ždánov po okolí Kašperských Hor a delší Naučná stezka strážců hranice. Cyklisté mohou projet po cyklotrase č. 1140 vedoucí z Javorníku na Kašperk, kterou doplňuje trasa č. 1143 vedoucí po severních svazích Ždánova a objíždějící horu Svatý Jan. Pravověrní kačeří ví, že od javorů vede cesta k buku na Ždánově a také k výhledu z temene Ždánova. Křižovatka cest je doplněna přístřeškem (waypoint R2).

Od kešky se přes ždánovské louky otevírá výhled na kopce v okolí Losenice. Zcela vpravo je za Chlumem (962 m) schovaná Huťská hora (1187 m), od které se táhne hřbet až k Přilbě (1217 m), před kterou je Churáňovský vrch (1118 m) s telekomunikační věží. Vlevo vystupuje hora Valy (1009 m), na jejímž jižním svahu se rozkládá keltské oppidum Obří hrad.

Kudy ke krabičce

Výhled od keše k jihovýchodu
Významné stromy

Pokud jste na cestě autem mezi Kašperskými Horami a Vimperkem, můžete zastavit kousek od Penzionu U Šnečků (waypoint P1, streetview). Odsud vás čeká cesta dlouhá lehce přes kilometr vedoucí převážně po loukách, nicméně s převýšením přibližně 80 metrů. Zajímavostí je, že začnete v Jihočeském kraji a skončíte v Plzeňském kraji. Druhou možností pro motorizované kačery je sedlo Žlíbek (waypoint P2, streetview), odkud vede již zmíněná červená turistická značka. Tato trasa je dlouhá přibližně 1 km a převýšení je poloviční. Výhodou jsou i tabule naučné stezky.

Ke kešce samotné se vydávejte raději po cestě od javorů než za šipkou přes louku.

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA