10/10/10 10:10:10 1010 CITO Javornik CITO Event – GC1VKQ4

CS: Procházka po hřebenu Javornické hornatiny od Javorníku na Královský kámen a úklid okolí turistických tras.

Celý text je k dispozici včetně diakritiky.

1010101010101010

Event má v názvu mnoho nul a jedniček, protože se gregoriánském kalendáři blíží okamžik protknutý mnoha desítkami. Stovky kačerů po celém světě vidí už jen pouhé datum s trojicí desítek jako dobrou příležitost se setkat. Přeci jen je ta naše hra o číslech.

Tento event jde dál a inspirován 10/10/10 10:10:10 1010 - 4. Gorol Ewynt bude zahájen 10. den 10. měsíce 10. roku tisíciletí v 10 hodin, 10 minut a 10 sekund a to v nadmořské výšce 1010 metrů. Zvažovali jsme i tématické souřadnice N 10° 10.10 E 10° 10.10, nicméně leží trochu z ruky – až v Nigérii u vesnice Gukaru. Mimochodem, kdyby byly všechny číslice v názvu keše zapsány v jedničkové soustavě, v desítkové soustavě by se jednalo o číslo 43690.

Vyhled od kaple

Tímto vás zveme na podzimní procházku po hřebenu Javornické hornatiny od Javorníku na Královský kámen s možnou zástávkou na rozhledně, to vše doplněné lehkým úklidem turistických tras.

Začátek u kaple sv. Antonína Paduánského

Kaple sv. Antonína Paduánského

Na výchozích souřadnicích stojí rotunda sv. Antonína Paduánského. Byla postavena za II. světové války na svahu tehdy nejvyšší hory protektorátu jako vlastenecké připomenutí významného politika a státníka Antonína Švehly. Od kaple je za pěkného počasí výhled na jižní Čechy s dominantou Boubína a často také Temelína.

U kaple se sejdeme 10. 10. 2010 už v 10 hodin. Počítejte s tím, že ke kapli je potřeba vystoupat od hlavní silnice v Javorníku, nejlépe po žluté či modré turistické trase (vzdálenost cca 500 metrů). Hlavní silnice je obvykle používána na straně u sjezdovek jako parkoviště. U kaple bychom se pokusili najít nadmořskou výšku 1010 metrů a event v desítkový okamžik společně zahájili.

Rozhledna Javorník

Vyhled na Kralovsky kamen z rozhledny

Od kaple bychom vyrazili po turistické trase k nedaleké Klostrmannově rozhledně na vrcholu Javorníku. Zájemci o rozhled do širého kraje by vystoupali na rozhlednu (vstupné dospělých 30 Kč, děti 10 Kč, rozhledna je v provozu jen za příznivého počasí) a ostatní by se např. posilnili, seznámili, vyměnili CWG, TB či GC.

Procházka na Královský kámen

Od rozhledny bychom pokračovali po Klostermannově cestě přes sedlo na Královský kámen. Sběratelé tisícovek si cestou mohou odlovit dva vedlejší vrcholy Javorníka, houbaři možná v temném lese objeví nějaké houby a všichni určitě narazí na několik starých kamenných zdí označujících hranice panství. Na Královském kameni je možné se pokochat skalkami i skalní kaplí, rychlíci mohou určitě odběhnout na další vrchol - Svatého Jana.

Trasa vede převážně po pěšině lesem, místy je kamenitá, sedlo je přibližně o 60 metrů níže než oba hlavní vrcholy. Ač jsme na trase viděli jet kočárek, vzhledem k sjízdnosti i viděným problémům jsme si spíše ťukali na čela.

CITO při návratu

CITO Event

Na Královském kameni by začala CITO část eventu: na zpáteční cestě bychom se snažili posbírat odpadky okolo dvojice turistických cest (plasty, sklo, nápojové kartony). Najdou-li se jedinci ochotní se s námi rozloučit a vyrazit na úklid cest do Nicova či do Kašperských Hor, rozloučíme se s nimi. Kačeři vracející se na Javorník se rozdělí na dvě skupiny: jedna se bude vracet po modré, druhá nejprve po červené turistické značce, aby se nakonec obě skupiny zase spojily na modré.

Nepředpokládáme na trase žádný větší nepořádek ani černou skládku a tak jsme se rozhodli zkusit tradiční model CITO, kdy si sami zajistíme likvidaci nasbíraného tříděného odpadu. Jako organizátoři samozřejmě půjdeme příkladem =) Najdeme-li však organizaci ochotnou odpad odvést, určitě ji neodmítneme.

Co budete potřebovat

Cache na trase

Přímo nebo blízko trasy je trojice keší:

... a dvojice keší je nedaleko Královského kamene:

Zpět na listing na Geocaching.com / Back to cache page on Geocaching.com