Rozhledna Milíře tradiční cache – GC258H2

CS: Rozhledna Milíře u stejnojmenné obce, na svahu vrchu Tomáška.
EN: A view tower near village Milire on slope of hill Tomaska.

Rozhledna Milíře

Rozhledna Milíře

Rozhledna Milíře byla vybudována na jaře roku 2001 na svahu kopce Tomáška, zhruba 100 metrů východně od okraje vsi Milíře. Její pata se nachází v nadmořské výšce 599 metrů, špička vysílače mobilní sítě je přibližně o 35 metrů výše. Zpřístupněna byla na konci roku 2001, vstup na vyhlídkovou plošinu je zdarma.

Po vystoupání po všech 126 schodech se Vám naskytne pohled z vyhlídkové plošiny ve 25 metrech na řadu dominant Českého lesa. Na východě se nachází zřícenina hradu Přimda na stejnojmenném kopci, od ní vpravo pak vrcholy Ovčí kopec, Šibeník neboli Šibeniční vrch, Málkovský vrch, Kamenný vrch, dále na jihu uvidíte vojenskou rozhlednu na hoře Zvon a kousek od ní napravo, její německou příbuznou, rozhlednu na hoře Ebene. Západní pohled Vám pak umožní nahlédnout do sousedního Německa, většina viditelných kopců je do vzdálenosti 25 km.

Rozhledny

Pohled nahoru

Vyhlídkové věže se poprvé objevily na konci 18. století. Nechávala je stavět hlavně bohatá šlechta. Největší rozkvět rozhleden zažilo území dnešní České republiky na přelomu 19. a 20. století díky průmyslovému rozvoji. Důležitou roli v budováni rozhleden sehrály také různé spolky (horský spolek, Klub českých turistů, místní okrašlovací spolky atd.). Tehdy bylo vybudováno zhruba 400 rozhleden, dochovalo se jich však okolo 200. Renesance zájmu o rozhledny přišla s přelomem tisíciletí. Vděčíme za to opětovnému rozvoji turistiky, podobnému jako na konci 19. století. Se stoupající oblibou rozhleden roste i počet nově budovaných, ke stavbě nových rozhleden jsou často využívány telekomunikační vysílače.

Vyhlídkové plošiny vznikaly a vznikají na většině výškových staveb, kde je to možné. Jedná se o telekomunikační, vodárenské či kostelní věže, majáky, výškové budovy, nebo věže postavené za jediným účelem – rozhled do krajiny.

Několik nej z oblasti rozhleden

Nejvyšší rozhledna v ČR je žižkovský vysílač v Praze, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 93 metrů.

Přimda
Zub středověkého hradu Přimda na hřbetu kopce

Nejvýše položené rozhledny v ČR:

  • Poštovna na Sněžce je nejvýše položenou budovou v České republice a nachází se na ní také vyhlídková plošina. Nadmořská výška u paty budovy je 1602 metrů nad mořem.
  • Na televizním vysílači na Pradědu se nachází nejvýše položený bod České republiky. Pata vysílače je v nadmořské výšce 1491 metrů nad mořem,vyhlídková plošina se nachazí o 73 metrů výše.
  • Z výšky hory těží i rozhledna Boubín na Šumavě. Vyhlídková plošina se nachází na samém vrcholu dřevěné rozhledny, ve výšce 21 metrů, pata leží na vrcholu v nadmořské výšce 1362 metrů.

Nejstarší rozhlednou v ČR je minaret v Lednici. Rozhledna byla vystavěna již v roce 1802. Minaret je vysoký 62 metrů, nejvyšší vyhlídková plošina se nachází ve výšce 55 metrů.

Vojenská věž Zvon
Věž vojenské základny na Zvonu

Nejvyšší rozhlednou světa je Burdž Chalífa (Chalífova věž) v Dubaji, slavnostně otevřena 4. ledna 2010. Mrakodrap je vysoký 828 metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce 442 metrů.

Kudy ke krabičce

Západy slunce
Západy slunce bývají z rozhledny nádherné

Až k rozhledně lze zajet autem: z dálnice D5 se sjíždí na exitu 144, pak se pokračuje na Svatou Kateřinu a přes samotné Milíře. Kolem rozhledny prochází Vyhlídková naučná stezka, dále modře značená turistická trasa z Rozvadova ke zřícenině kostela sv. Apoleny a dále na Sycherák a konečně cyklotrasa č. 2238.

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA