Šibeniční vrch (539 m) tradiční cache – GC272TZ

CS: Vyhlídková keš určená jen pro dny s dalekou viditelností.
EN: View of many mountain ranges of West Bohemia. Cache is intended only for days with far visibility.

Celý text je k dispozici včetně diakritiky.

Severně od Skapců se jen pomalu zvedají lány, aby vystoupaly až na plochý vrchol Šibeničního vrchu. Když budete stát na jeho vrcholu, který je zřejmý jen díky trigonometrickému bodu, jen těžko jej budete považovat za regulérní kopec. Přesto je Šibeniční vrch se svojí nadmořskou výškou 539  metrů nejvyšším bodem Staňkovské pahorkatiny, geomorfologického okresku ve Stříbrské pahorkatině.

Sedmihoří a Český les
Sedmihoří a Český les
Vlčí hora
Vlčí hora

Název kopce naznačuje zajímavou historii snad spojenou s nedalekým benediktinským klášterem v Kladrubech. Dnes po ní není ani stopy a na kopci samotném tak není téměř nic k vidění. Příznivce československého prvorepublikového lehkého opevnění snad potěší několik tzv. řopíků rozesetých po polích na západ od vrcholu (viz waypointy R1 až R9). Letci z mapy vyčtou informace o travnaté nouzové přistávací ploše Zhoř u Stříbra (ULZHOR), aby pak na místě našli jen standardně zorané a oseté pole.

Za jasného počasí však kopec nabídne naprostý poklad: nádherný výhled především do jižní části Plzeňského kraje. Dohlédnete na Vrabinu u Chotěšova na jihovýchodě, v dálce se budou zvedat hřebeny Šumavy s dominantním Ostrým, o kus dále hřeben Čerchova, na který navazují další vrcholy Českého lesa, nedaleko vykukuje z krajiny shluk kopečků Sedmihoří a na západě se tyčí Přimda se zubem nejstaršího hradu v Čechách. Pokud si popojdete směrem k nejbližšímu bunkru, objeví se na severozápadním horizontu i Vlčí hora u Černošína. Zkuste si na horizontu sami najít kopce, které v těchto oblastech znáte, a naopak určit jména co nejvíce ostatních kopců. Chcete-li se při rozhlížení ještě trochu povznést k nebesům, nedaleký posed má praktický ochoz.

Přimda po západu slunce

Máte-li cestu okolo večer a jste v páru, zastavte se, západ slunce nedaleko Přimdy má romantické kouzlo stejně jako následující červánky. Vydáte-li se však pro tuto kešku při oparu, mlze, dešti, v noci nebo ve vánici, pak si tiše přiznejte, že si jdete jen pro bod.

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA