Drkolná (OK/PL-033) SOTA cache tradiční cache – GC29ZA6

CS: Nejvyšší hora nejen Blatenské vrchoviny s výhledem na Šumavské podhůří.
EN: The highest mountain in the Central Bohemian uplands with views of the Sumava foothills.

Celý text je k dispozici včetně diakritiky.

Hora Drkolná (729 m) je nenápadný kopec v Blatenské vrchovině, který však převyšuje své okolí až o 250 metrů. Drkolná je uváděna především jako nejvyšší bod Středočeské pahorkatiny, nejrozsáhlejší pahorkatiny na našem území zaujímající rozlohu 6 328 km2. Neméně důležitý je pramen řeky Úslavy (Bradlavy) nacházející se najihovýchodním úpatí Drkolné v nadmořské výšce 637 metrů. Příznivci motokrosu si na Drkolnou vzpomenou pro trať na jihozápadním svahu.

Drkolná
Drkolná z luk za Lukovištěm

Ve vrcholové oblasti Drkolné se podle geologických map setkává hned několik hornin: granodiorit, kvarcit, pararula, žilný křementurmalínem a drobnozrnný dvojslídný až biotitický granit. Samotný vrchol je však veskrze zarostlý a kromě několika balvanů žádnou skálu, na které byste mohli horniny a minerály zkoumat, nehledejte.

Vrchol Drkolné je v současnosti uprostřed lesní paseky, která se rozkládá i na jejím jihovýchodním svahu. Travnatá paseka s ostružinami vám bude komplikovat poslední desítky metrů ke kešce, ale díky ní se z kopce otevírá výhled na Šumavské podhůří i některé části Šumavy:

Výhled
větší rozlišení

Od vrcholového kamene uvidíte vlevo v popředí holý vrchol Hůrek, za ním zalesněný hřeben s vrchy Stráž, Vidhošť a Rendlíky. Při dobré viditelnosti na ně bude navazovat na horizontu hřeben Javornické hornatinyJavorníkemŽdánovem, dále Sedlo, blíže dominantní Svatobor s rozhlednou a vysílači, na horizontu pak Sokol (Antýgl). Pravou část výhledu zaujímá převážně zalesněný hřeben táhnoucí se od Kolince až po výrazný kopec Borek nad Velharticemi.

Sejdete-li si pod hustý porost smrčků táhnoucí se od vrcholové tyče, nabídne se vám navíc i pohled jihozápadním směrem:

Široký výhled
větší rozlišení

SOTA cache

Summit caching

Drkolná patří mezi kopce zařazené do programu Summits On The Air neboli Vrcholy v éteru. Cílem programu je rozvoj radioamatérského provozu z vrcholů kopců a hor. Radioamatér si tedy do batohu složí své přenosné vysílací zařízení a vydá se na vrchol vybraného kopce. Z něj pak vysílá a snaží se spojit s jinými radioamatéry, ať již doma či na jiných lokalitách.

Radioamatér na kopci získává body, které rostou s náročností výstupu (tj. nadmořská výška, zimní terén), nicméně jsou započítány jen při 4 a více spojeních. Získané body se objevují v ústřední databázi SOTA. Program SOTA není omezen na české radioamatéry, naopak jde o aktivitu celosvětovou, ke které se Česko připojilo v květnu 2007. Drkolná (OK/PL-033) svou výškou patří mezi šestibodové kopce a prvně si je 22. února 2009 připsal radioamatér OK4DX/P získal.

Kudy ke krabičce

Vrchol Drkolné

Budete-li si zkracovat cestu mezi Sušicí a Klatovy přes Mlázovy a Těšetiny, pak bude nejlepší zastavit v zatáčce pod sedlem na waypointu PA. Na silnici tam ústí několik lesních cest a měli byste najít místo na zaparkování. Odtud vede cesta lesem nad motokrosovou tratí až na okraj paseky.

České kopečky

Druhá cesta vede z osady Nový Dvůr. Do ní lze přijet od silnice I/22 (ale jen ze směru od Klatov) nebo od Číhaně. Dva kilometry dlouhá silnička je jak dělaná pro výlety na kole a dovede vás až k waypointu T1. Jedete-li autem, můžete se v okolí tohoto waypointu pokusit dle aktuální situace zaparkovat. K vrcholu Drkolné vede travnatá cesta mladou alejí mezi pastvinami, která se po 150 metrech ponoří do lesa a dovede vás z druhé strany k vrcholové pasece. Na kole se pohodlně dostanete do vzdálenosti cca 80 metrů od vrcholu a keše, možná půjde ještě pár metrů tlačit travou. Vzhledem k odlehlosti místa se asi nemusíte bát kolo ponechat zamčené u některého stromu.

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA