Pod skalou tradiční cache – GC29ZA7

CS: Romantická skála na vedlejším vrcholu hory Ždánov.
EN: Romantic rock on the Zdanov mountain range.

Celý text je k dispozici včetně diakritiky.

Skála od buku

Projdete-li si hřeben Javornické hornatiny a navštívíte-li všechny jeho hlavní i vedlejší vrcholy, určitě zjistíte, že jsou většinou nevýrazné a nepříliš zajímavé. Nejvyšší Javorník má přes mohutnost hory vrchol plochý, navíc upravený při výstavbě rozhledny a vysílačů. I oba vedlejší vrcholy Javorníku se ztrácejí ve smrkovém lese a snadno je minete.

Skála a padlé stromy

Na hlavním vrcholu Svatého Jana je sice kámen, ale schová se mezi smrčky, jak je malý. Hlavní vrchol Ždánova tvoří 300 metrů dlouhý hřbet s minimálními výškovými rozdíly porostlý opět smrkovou monokulturou, lidskou rukou ozdobený pyramidou z kamenů a plošinou pro geodetický bod. Výjimkami jsou pověstmi opředený Královský kámen zdobený několika skalkami včetně známé vytesané kapličky a bezejmenný vedlejší vrchol Ždánova.

Jihovýchodní vrchol Ždánova se nachází na hlavním hřebenu Javornické hornatiny, u lokality zvané Pod skalou, necelý kilometr od vrcholu hlavního. Zalesněná vrcholová oblast je poseta mnoha balvany, uprostřed dominuje členitá skála. Tento mrazový srub dosahuje do nadmořské výšky 1041 metrů. Krása skály vyniká při pohledu ze strmého severovýchodního svahu. V něm mimochodem roste starý mohutný buk lesní, na který se určitě dojděte podívat. Další velikán, smrk vyvrácený orkánem Kyrill, přikrývá nejvyšší partie skály.

Mechem porostlá skála dává tomuto vedlejšímu vrcholu Ždánova osobité kouzlo romantického přírodního zákoutí. Kouzlo je znásobeno obvyklým klidem, neb masový turistický ruch se tomuto vrcholu – na rozdíl od Královského kamene – vyhýbá. Pravděpodobně jedinou společností vám bude létající hmyz a mravenci.

Kudy ke krabičce

Před vrcholem

Procházíte-li po červené turistické značce od bývalého Ždánova přes Svatý Ján ke Královskému kameni, dojděte na křižovatku lesních cest označenou waypointem T1. Ta bude i vaším cílem, rozhodnete-li se odbočit z cyklotrasy č. 1143, která vede severovýchodním svahu. Odtud už můžete jít ke skále téměř za šipkou, přičemž tato cesta není vhodná pro kola, natož kočárky.

P.S. Při hledání krabičky se nenechte zmást pojmenováním cache, to vychází z místního názvu.

Zpět na listing na Geocaching.com / Back to cache page on Geocaching.com