Hůrky u Číhaně tradiční cache – GC29ZAC

CS: Zapomenutý vrchol s výhledem do kraje v okolí Nalžovských Hor.
EN: Forgotten hill with view of countryside around Nalžovské Hory.

Celý text je k dispozici včetně diakritiky.

Alex na skalce
Motto: Někdy je cesta cílem, jindy dá cíl zapomenout na cestu.

Máte-li rádi výhledy do krajiny, nabídneme vám jedno zapomenuté místečko s kruhovým výhledem. Nenápadný vrch Hůrky (698 m) je nejvyšším bodem Nalžovskohorské vrchoviny, která se rozkládá na rozvodí řek Úhlavy, Úslavy, Otavy a Ostružné. Nalžovskohorská vrchovina je částí Blatenské vrchoviny, jejíž nejvyšší hora Drkolná leží 2 km szs. od Hůrek.

Vrchol i část svahů Hůrek je odlesněna – zda lidskou rukou či orkánem se nám nepodařilo zjistit. Díky zmizelému porostu září na západním svahu velké balvany mnohdy až několikametrových rozměrů. Větší skalka na samém vrcholu poskytuje úchvatný výhled do údolí Úslavy (Bradlavy), Kalného potoka a jeho přítoků. Plochý a hladký vršek skalky láká k posezení, za slunných dní snadno poslouží i pro opalování.

Kruhový výhled
větší rozlišení

Podle geologických map by Hůrka měla být složena z granodioritu. Na jedné z vrcholových skalek lze najít několik centimetrů silnou, žílu. Na kamenu Marta (waypoint MR) je takových žil hned několik.

Kdy a kudy ke krabičce

Navštívit vrch Hůrky má smysl jen za výborné viditelnosti, protože jen tehdy nabídne keš svůj největší poklad.

Na cestu se můžete vydat od chat ve vsi Lukoviště, která leží západně od Hůrek pod Drkolnou. Cestujete-li autem, doporučujeme zastavit u poslední chatky na waypointu PA. Další cesta je vhodná jen pro terénní auta (hluboké koleje, bahnitá pole po deštích, vystouplé balvany).

Při přístupu na Hůrky od západu se můžete na waypointu T1 rozhodnout pro cestu za šipkou přes paseku. Ta však vyžaduje dlouhé nohavice a dobrou obuv, neboť nepoužívaná cesta se po chvíli ztrácí a paseka je posetá balvany a zarostlá škrábajícími ostružinami, malinami i chrastím.

Paseka na západním svahu

Na již zmíněném waypointu se můžete také rozhodnout pro pozvolné stoupání cestou vedoucí západním svahem k jihu. Cesta by se měla pozvolna stočit, aby vás po hřebeni dovedla do blízkosti vrcholu. Nicméně i tato cesta vypadala velmi zarostle.

Dalším možným výchozím bodem je Číhaň, ze které vede cesta k východnímu úbočí. Nicméně tuto trasu jsme nevyzkoušeli. Východní svah, který se nabízí pro výstup z tohoto směru, je však strmější a jsou na něm rozlehlé oplocenky.

Zpět na listing na Geocaching.com / Back to cache page on Geocaching.com