Celý text je k dispozici včetně diakritiky.
U vesničky Mezholezy se rozkládá rybník stejného jména – Mezholezský. Leží na severovýchodním okraji Sedmihoří, na straně, kam se podkova sedmihorských kopců otevírá. Za chybějící kopce v těchto místech může stará tektonická linie mariánskolázeňského zlomu, která již dávno rozrušila žulový masiv a dala tak erozi více času na odnos jeho materiálu.
Naši předci si vyhlédli místo poblíž soutoku Mezholezského potoka s Bukovským potokem a vodě postavili do cesty ani ne 200 metrů dlouhou hráz. Z technického hlediska dokázali v nepříliš hlubokém průtočném rybníku (3,5 metru) zadržet přibližně 400 tisíc metrů krychlových vody sbíraných šesti potůčky z 15,5 km2 povodí. Vodní plocha je více než kilometr dlouhá a má rozlohu 38,6 hektaru. Mezholezský rybník je tak největším v okrese Domažlice a 10. největší v celém Plzeňském kraji.
Rybník měl vždy příznivé podmínky pro chov ryb, ostatně s rybářstvím je spojena i první písemná zmínka z roku 1587 (v Čechách tehdy vládl Rudolf II.), kdy se odsud vyvážely ryby až do Bavorska. Památkou na staré časy je kamenný můstek přes přeliv u východního okraje hráze.
Chovným rybníkem je i dnes a na výlov metráků vyhlášených kaprů se těší lidé v širokém okolí. Ryby však nejsou jeho jediným přínosem: na jaře je přechodným domovem tažného vodního ptactva, v létě slouží ke koupání, ostatně hned pod jeho hrází je řada rekreačních chatek. A dokážete si představit to velké kluziště, když v zimě uhodí pořádné mrazy?
Také jde o rybník krásný. Prof. Jan Kumpera ve své knize Rybníky Plzeňského kraje, aneb, Putování za rybniční vůní píše:
Mezholezský rybník patří vůbec k nejkrásnějším v západních Čechách, neboť je ze tří stran obklopen malebným žulovým a zalesněným pohořím zvaným kvůli počtu svých vrcholků Sedmihoří. Dojem z návštěvy tohoto "jezerního" rybníka bývá úchvatný za každého počasí, v barevném babím létu bývá snad nejsilnější.
Krabička vás zavede na zalesněný západní břeh, nedaleko ústí vysychavého potůčku přitékajícího od sedmihorské myslivny. Zaparkujete-li poblíž západního okraje hráze, vydejte se po lesní cestě, která prochází podél rybníka a také nedaleko kešky. Můžete se rozhodnout i pro vodní cestu, neboť v blízkosti kešky lze lodí přirazit k břehu.
Vybavíte-li se dalekohledem, můžete z břehu pozorovat vodní ptactvo, ale také krávy na protilehlé pastvině. Nemáte-li dalekohled, obdivujte hmyz poletující nad pobřežním rostlinstvu či vodní šneky. Neslibujte si však, že se u krabičky vykoupete, lepší místa jsou např. na pravém břehu u hráze. Mimochodem, z hráze je pěkně vidět na Malý Křakovský vrch a Křakovský vrch. Právě při pohledu odtud mají kopce ty nejkrásnější linie.
Přírodní park Sedmihoří je malebnou vrchovinou tvořenou podkovou dominantních vrchů vystupujících z ploché okolní krajiny. Mrazové sruby, pseudokary, kamenná moře a proudy, skalní mísy i osamělé balvany nepřeberného množství tvarů jsou těmi nejlepšími příklady forem zvětrávání žuly na českém území, zároveň i důvodem, proč je ke jménu Sedmihoří často připojováno slůvko tajemné.
Zveme vás i touto keškou na putování po krásách Sedmihoří, na jeho vrcholy, do jeho lesů, k několika rybníkům, do pěkné a zajímavé přírody. Pevně věříme, že se vám Sedmihoří bude líbit, něco se o něm dozvíte, najdete několik kešek a třeba objevíte i nám neznámá místa, která si zamilujete.
Plánujete-li navštívit více krabiček najednou, vybavte se na cestu dostatečnou zásobou tekutin. Nevíme o stálém zdroji vody na území parku, natož vody pitné. Celé Sedmihoří je velmi suché, zároveň špatně dostupné a proto vůbec neuvažujte o rozdělávání ohně. Dlouhé kalhoty a dobré boty mohou být na mnoha místech výhodou.
Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA