Drslavický klen tradiční cache – GC2JDTD

CS: Jeden z nejmohutnějších javorů na Klatovsku roste u malého rybníčku.
EN: One of the mightiest maples in the Klatovy region is growing at the small pond.

Celý text je k dispozici včetně diakritiky.

Kmen klenu

Pod Drslavicemi je z Tupadelského potoka napájen malý rybníček zvaný Dubíček. Své jméno získal podle Dobrovského dubu, který v jeho blízkosti rostl. Ač je tento strom stále v mapách značen, zřítil se při vichřici v roce 1990. Svým jménem odkazoval na velikána českých dějin, Josefa Dobrovského, který ve staří často pobýval v nedalekých Chudenicích a zkoumal veškerý okolní kraj. Odhadované staří 220 let napovídá, že skutečně mohl růst za života Dobrovského. Než strom padl, dosahoval výšky 27 metrů, jeho dutý kmen měl obvod přes 530 centimetrů. Několik let po pádu ležel na místě, větve sahaly až do rybníka, později byl rozřezán a dnes po něm nezůstalo nic.

Nicméně rybníček Dubíček o veškerou nádheru nepřišel, na jeho hrázi roste jeden z nejmohutnějších javorů klenů (Acer pseudoplatanus) na Klatovsku, tzv. Drslavický klen. Památný strom je podle odhadu odborníků dvěstěletý a dosahuje výšky 33 metrů. Jeho mohutný kmen s obvodem přes 450 centimetrů se poprvé rozděluje přibližně ve 4 metrech, ale dvojice hlavních kmenů míří stále výš k vysoce nasazené koruně. Javor z části prosychá, jeho listy jsou napadené terčoplodou houbou svraštělkou javorovou (Rhytisma acerinum), běžnou chorobou javorů. Zajímavostí je, že tato houba vyžaduje spíše čisté ovzduší a tak se její absence stává indikátorem znečištění.

Kudy ke krabičce

Rybníček Dubíček s javorem
Významné stromy

U silnice mezi Drslavicemi a Tupadly je odpočívadlo (waypoint PA), na kterém mohou zaparkovat pohodlně 2 vozy. O kousek níže je odbočka k rybníčku Dubíček, na kterou vozidlem zcela určitě nevjíždějte. Rybníček leží na soukromém pozemku, ale jeho majitel souhlasí s průchodem lidí, kteří se budou na jeho pozemku chovat slušně a ohleduplně. Při cestě za keší přejděte lávku přes přepad rybníčku nedaleko javoru (waypoint DK).

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA