Celý text je k dispozici včetně diakritiky.
Část východních svahů Popelné hory je díky mrazovému zvětrávání ve starších čtvrtohorách doslova zasypána rozlehlým kamenným mořem. Balvany nepřeberných tvarů a velikostí, porostlé lišejníky a mechy, zde společně skládají nahodilou krásu chaosu podléhajícímu jen gravitačnímu zákonu. Šedé, tvrdé, ale dávno zaoblené úlomky skály střídá sytá zeleň brusinek a borůvčí, tu a tam stoupá do výšky tenký bílý kmínek s korunou malých březových lístků. Stejně tak se mezi kameny proplétají borovice, jeřáby, jedle a smrčky.

Kamennou krásu skvěle doplňuje výhled na část Prachaticka tvořící jednu z nejmalebnějších přirozených vyhlídek Šumavy. Východním směrem nenajdete vyšší horu až ke hranicím se Slovenskem a nejbližší kopce překonává vrchol Popelné většinou o 200 metrů. Z vyhlídky je možné obdivovat nejen blízké Stachy či Klostermannovu rozhlednu na sousedním Javorníku, ale při dobré viditelnosti i chladící věže JE Temelín vzdálené 55 kilometrů a samozřejmě nepřeberné množství kopců, vrchů, lesů, polí, luk a vesniček mezi nimi.
Keš a kudy k ní
Kam schovat v kamenném moři kešku? Jedině pod kámen a doplnit jasným hintem "pod kamenem". Na tomto místě jsme se nenáviděnému úkrytu nevyhnuli, ale kromě přesného zaměření jsme se pokusili zvolit místo, aby jej bylo možné popsat v nápovědě. Neváhejte nápovědu použít okamžitě.

V blízkosti kamenného moře prochází zeleně značená turistická trasa vedoucí z Javorníku na Churáňov. Odbočku u jalovci přeplněné rezervaci Pod Popelní horou jsme označili waypointem T1, druhá odbočka označená waypointem T2 vás zavede do džungle borůvčí, kde si budete muset hledat cestičky mezi keříky a kameny. Za mokrého počasí počítejte s tím, že v některých místech mohou keříky dosahovat až k vašim bokům.
CHKO Šumava

Keš je umístěna na území Chráněné krajinné oblasti Šumava. Při svém pobytu buďte k přírodě ohleduplní: chovejte se tiše, odnášejte si své odpadky, zapomeňte na rozdělávání ohně a v lesích vynechte i kouření. Květiny, stromy a živočichy nechte růst a žít, jsou tu doma a mnoho z nich patří mezi ohrožené. S kolem jezděte především po silnicích, pevných cestách a vyznačených cyklostezkách, kdekoliv jinde přemýšlejte, zda je cesta pro kolo vhodná. Pohybujete-li se mimo značené či zpevněné cesty, jděte tak, aby příroda po vaší návštěvě zůstala stejná i pro další návštěvníky. Děkujeme!