Lavička na Stramchyni tradiční cache – GC3BJAH

CS: Obyčejná lavička na okraji lesa s pěkným výhledem.
EN: A small bench at the edge of the woods with beautiful views of the wide valley of Uhlava river and mountain ridges of the Bohemian Forest.
Pohled ke Švihovu za soumraku
Pohled ke Švihovu a Šumavě za soumraku

Většina kešek v sérii Pahorky pro stonožky vás zavede do blízkosti vrcholů krásných kopců, mnohokrát do míst, kam kromě pár turistů chodí obvykle jen hajní a myslivci. Několik krabiček vás naopak přivede na úbočí stejných kopců, kde je též co obdivovat.

Stramchyně
Stramchyně

Stramchyně, která se vypíná nad Červeným Poříčím, má svůj nejvýše položený bod ukrytý ve vzrostlém lese. Žádný rozhled se z jejího vrcholu dnes nenabízí, ale zprávy o někdejší rozhledně napovídají, že by bylo na co se koukat. Nezbývá, než pátrat po pěkných výhledech na jejích úbočích.

Lavička

Za posledními červenopoříčskými domy stoupá podél políček a luk do svahu cesta. Kdysi vedla k ovocným sadům, které tvořily předěl mezi loukami a lesem. Dnes jsou některá dřívější luka k nepoznání zarostlá lesem a ovocné stromky vystřídaly mladé jehličnany. Jen pod mezí zbylo pár stromů pro včely z nedalekých úlů.

Právě u nich kdosi postavil drobnou lavičku, aby se člověk mohl na chvíli posadit, vydechnout a také rozhlédnout do kraje. A opravdu je na co koukat: červené střechy a zahrady poříčského zámku (nedávno vyhlášeného za národní kulturní památku), na vláčky, které ženou do Klatov a přes most míří na svahy Matějkovny na pravém břehu Úhlavy, na meze členící svahy kopce Lysina, na vodní hrad a kostel sv. Václava ve Švihově, i na auta pádící topolovou alejí okolo silnice I/27, ale také na další cíle v této sérii: na sousední kopec Tuhošť či dominantu regionu Běleč.

Ostrý aneb Prsa Matky Boží
Ostrý aneb Prsa Matky Boží

Když budete mít štěstí na příznivou viditelnost, uvidíte hraniční hřebeny v železnorudské části Šumavy. Vpravo od kopce Švábí (je přímo za Švihovem) zahlédnete hřeben skládající se z Jezerní hory, Svarohu, Velkého a Malého Kokrháče a krásné dvojhory Ostrého, vlevo od Švábí jsou hory ze skupiny okolo Polomu a Debrníku.

Pokud jste vydechli a užili si výhled na široké údolí Úhlavy, pokračujte na vrchol Mount Stramchyně.

Kudy ke krabičce

Pohled ke Švihovu po setmění
Pohled ke Švihovu a Šumavě po setmění

Auto asi nejsnáze zaparkujete před obchodem se smíšeným zbožím blízko hlavního tahu (waypoint PA, streetview). Uličkou (streetview), která se proplétá mezi tradičními chalupami i novějšími rodinnými domky, se dostanete k první lavičce (waypoint R2) za domem čp. 11. Podél tohoto domu vede cesta k druhé lavičce (waypoint R1), tam už nemáte šanci zabloudit.

Pahorky pro stonožky

Pahorky pro stonožky

Keška je doplňkem série Pahorky pro stonožky, která vás provede po vrcholech Doubravského hřebenu a blízkých sousedních kopcích. Navštívíte nádherné a původní smíšené lesy, projdete okolo drobných skalek, zavítáte na místa dalekých výhledů, budete moci obdivovat krásné a staré stromy či se zastavit jak poutník u drobných památek na úpatích velikánů. Předpokládáme, že než všechny kešky na Pahorcích naleznete, budete mít správně protažená těla a dostatečně utahané nohy.

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA