Darovský vodopád tradiční cache – GC3MMX4

CS: Drobný vodopád na levém břehu Berounky.
EN: A small waterfall called Darovsky waterfall located nead villlage Kostelec.

Jižně od vesničky Kostelec se do terénu zařezává jedna z mnoha roklí potůčků směřujících do Berounky. Podle blízké vesnice nese rokle jméno Kostelecká jáma, což je poslední logické pojmenování v těchto místech. Kosteleckou roklí totiž protéká Darovský potok, nesoucí jméno vesnice na protějším břehu! Stejně podivně je pojmenován i vodopád, za kterým míříte.

Dolní Darovský vodopád
Dolní Darovský vodopád na fotografii HombreMichala

Darovský vodopád je posledním schodem, který potok překonává, aby se dostal na úroveň pobřežních luk a ke svému cíli, ústí do Berounky. Čtyřmetrový členitý schod je tvořen odolným starohorním čedičem. Při běžném průtoku bohužel stéká voda přes kameny hned v několika místech, navíc se ztrácí v mechu a vodopád je značně nevýrazný, viz naše dolní fotografie. Při průtrži mračen či vytrvalých deštích se však s klidného čirého potůčku stane dravý potok a zakalené vody pak padají do hloubky obloukem. Nádhernou podívanou připravuje návštěvníkům vodopád při silnějších mrazech. Zmrzlý vodopád či vodopád v plné síle si můžete prohlédnout na webu vodopady.info, na fotkách u logu Vytrvalce či na fotce u logu HombreMichala.

Dolní Darovský vodopád
Dolní Darovský vodopád

Jen pár desítek metrů proti proudu potoka se nachází druhý vodopád, o metr nižší než Darovský. Za běžného průtok se potok v čelní stěně klikatí jedinou cestičkou a působí tak mohutněji. Zajímavější podívaná je opět při velkém průtoku.

Kudy ke krabičce

Snadnou cestu k vodopádu mají vodáci: za ústím Darovského potoka lze přirazit ke břehu (waypoint T4) a pak už jen přejít po levém okraji louky. Upozorňujeme, že louky na břehu jsou v soukromém vlastnictví a táboření či rozdělávání ohně je na nich výslovně zakázáno.

Horní Darovský vodopád
Horní Darovský vodopád

Automobil je možné zaparkovat na návsi (waypoint PA). U kostela sv. Jiří je potřeba se rozhodnout, zda si zvolíte vycházkovou nebo dobrodružnou trasu. Vycházková trasa je pohodová, začíná na cestě vedoucí od kostela dolů k řece (waypoint T1). Na waypointu T2 si můžete zkrátit cestu. V zátočině u první chaty z cesty sejděte na méně používanou cestu (waypoint T3), která vás dovede až pod vodopád. Jste-li právě na kole, tento poslední úsek vynechejte, pokračujte k řece a po loukách dojeďte k vodopádu.

Série vodopády

Na dobrodružnou cestu odbočíte u kostela vpravo (waypoint T5), okolo posledního domu. Po rovince budete pokračovat až k malé boudě stojící již nad roklí (waypoint T6). Vpravo od kůlničky klesá až na dno rokle zarostlá cesta, na které zcela určitě potkáte kopřivy. K vodopádům pak pokračujete okolo koryta potoka jak umíte, samotné vodopády raději obcházejte, neb kloužou. Cesta je náročnější s terénem na úrovni až 4 hvězdiček (zvládl ji však i čtyřletý Max), trvá proto déle a díky několika zbloudilým pneumatikám je i depresivnější, ale rozhodně zajímavá.

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA