Rozhledna Na Vrších mystery cache – GC4BJ94

CS: Rozhledna originálního tvaru u Břas s výhledem nejen na Radnicko.
EN: Lookout tower of original shape near Brasy with a views to Radnice region, Pilsen basin etc.
Areál bývalé rt. roty

Na kopci zvaném "Na Vrších" či "Na Vrchách" severozápadně od Břas vyrostla v roce 2013 rozhledna velmi nezvyklého tvaru. Otevřená veřejnosti je zdarma od dubna do října.

Před rozhlednou

Než se dostaneme k rozhledně, vraťme se trochu v čase. Před sto lety i před padesáti lety bylo návrší mezi Vranovem a Vranovicemi odlesněné a využívané pro zemědělství, zdobila jej jen mozaika polí a luk. Na počátku 80. let 20. století byl kopec vybrán pro výstavbu bojového postavení ČSLA. V září 1981 měla být zahájena výstavba radiotechnické roty, součásti protivzdušné obrany státu. Ač bylo dokončení roty původně plánováno v čase jednoho roku a měsíce, vojáci se objektů dočkali až v roce 1985.

Do nových objektů byla umístěna nově vzniklá 562. radiotechnická rota Třemošná – Vranov (VÚ 4806/D), součást 56. radiotechnického praporu. Označení Třemošná je kuriózní, stejnojmenné město leží mnoho kilometrů odsud. Celé postavení sloužilo k monitorování vzdušného prostoru, čemuž byly přizpůsobeny všechny stavby: na jižní straně byla samotná ubytovací a velitelská budova se zpevněným prostranstvím pro mobilní systém velení roty v systému VOZDUCH VP-1M, později nahrazený SAMECHOV VP-02M. Poblíž ubytovací budovy stály též stožáry antén směrových radiostanic.

Radeč a Bílá skála z rozhledny
Radeč a Bílá skála z rozhledny

V bojové části byly především tři zodolněné maskované objekty, kterým se podle sovětské terminologie říkalo kurgan. Sloužily především jako bojová stanoviště radiotechniky a zároveň jako garáže a sklady. Aby nebylo potřeba radiotechniku vyvážet na stanoviště automobily, byla zvolena zajímavá dispozice a technické řešení: na každé stanoviště na stropnici kurganu vedla přímá nájezdová rampa z blízkého okopu pro ukrytí techniky. V kurganu byl silný naviják, pomocí kterého bylo možné techniku vytáhnout z okopu do bojové pozice či ji naopak spustit zpět do okopu.

Na kurganech byly umístěny antény radiolokátoru P-37 Dýšina a výškoměry PRV-9 ŠtrbaPRV-11 Svojšín. V místech dnešní rozhledny byla pozice pro radiolokační dálkoměr P-18 Žárovka. Severněji od této pozice byla dvojice okopů pro Ještěrky neboli samohybné protiletadlové dvojkanóny vz. 53/59. Na severozápadě areálu byl umístěn sklad munice. Detailní informace o 562. radiotechnické rotě naleznete na serveru fortifikace.net.

Areál bývalé rt. roty

Po zrušení 56. radiotechnického praporu (VÚ 4806) se rota v březnu 1992 stala součástí 52. skupiny radiolokačního průzkumu a uvědomování jako 522. středisko radiolokačního průzkumu a uvědomování. Ke konci následujícího roku došlo k přečíslování na 452. středisko a v prosince 1994 rota zcela zanikla. Na rozdíl od mnoha dalších obdobných objektů se pro areál našlo využití: obytná budova je v současnosti domem s pečovatelskou službou, kurgany jsou využívány jako sklady. Jsme již zpět v současnosti a vraťme se k rozhledně.

Jak vznikala rozhledna

Rozhledna Na Vrších

Obec Břasy se rozhodla postavit vysílač pro zajištění kvalitnějšího signálu pro přenos dat kamerového systému. Nelíbila se jim však představa dalšího ocelového stožáru trčícího na horizontu z přírody, zvolili proto dřevěnou víceúčelovou stavbu. Podle návrhu vytvořeného v roce 2012 Ing. arch. Marií Pechovou připravil detailní realizační projekt Ing. Petr Kesl ze Západočeské univerzity v Plzni (vyučující mimochodem i předmět Ocelové konstrukce).

Rozhlednu neboli datový převaděč s vyhlídkovým patrem pro veřejnost v ceně přes 2 milióny Kč bez DPH zaplatila plně ze svého obec Břasy. Realizaci provedla plzeňská společnost Saportan mezi 10. dubnem a 3. červencem 2013 a výstavba byla dokončena kuriózně za 2013 hodin. Spotřebovala mimo jiné 56 metrů krychlových konstrukčního betonu (téměř 135 tun), téměř 8 tun ocele na výztuhy, spoje a kotvení, 25 tun smrkového dřeva pro nosnou konstrukci, 8 tun dřeva pro vnější plášť a téměř 5 tun dřeva pro prkenné podlahy.

Rozhledna

Vznikla nevídaná stavba: 15 metrů vysoká budova má čtvercový půdorys, ale lichoběžníkový strop, východní hrany se k vrcholu sbíhají. Nápaditý, pravděpodobně v českých zemích jedinečný tvar rozhledny klame, z některých stran vypadá rozhledna jako nepravidelná či zborcená, z jiných je ryze pravidelná a symetrická. Veřejnosti nepřístupné nejvyšší, páté patro je určeno pro techniku zajištující přenos dat. Ve čtvrtém patře, v deseti metrech, je vyhlídka pro veřejnost dostupná po schodech.

Interiér rozhledny

Rozhledna byla slavnostně otevřena 3. července 2013, kdy břaský starosta Jan Špilar přivítal na rozhledně starosty okolních obcí, zástupce Klubu přátel rozhleden, své sousedy a další. Trochu zklamaný byl němčovický starosta Karel Ferschmann, neboť Němčovice ani Olešná nejsou z rozhledny vidět. V žertu prohlašoval, že pro nápravu bude potřeba vykácet kus lesa. V knize návštěv se brzy objevily spokojené zápisy turistů, např. "Bylo to pěkné milování s pěkným výhledem."

Výhled

Nejprve vás upozorníme, že ochoz je před vlivy počasí chráněn rozměrným plexisklem instalovaným ve všech rozměrných průhledech. Plexisklo samozřejmě vůbec nebrání výhledu, ale šmouhy, škrábance, odlesky a konečně stopy po dešti značně komplikují fotografování.

Panorama
Panorama od Újezdského vrchu po Ovčín (větší rozlišení)

Vynikající výhled rozhledna nabízí od jihozápadu po sever, zatímco směrem na východ se tyčí hradba RadčeRumpálu. Jako na dlani uvidíte blízký Újezd u Svatého Kříže, rezervaci Kamenec, město Radnice, vrch Ovčín, vranovskou část Břas, Bezděkov, ale též Plzeň, Radyni, hřeben Haltravy se Starým HerštejnemLysou horou v Českém lese, Krkavec, Vlčí horu, Vladař a za vynikající dohlednosti i Klínovec v Krušných horách. Snad bude obci Břasy na výhledu záležet a zajistí jej i v budoucnosti, protože v těsné blízkosti rozhledny rostou mladé borovičky.

Otevírací doba

Dveře

Rozhledna je pro veřejnost otevřena v době od 1. dubna do 31. října v době od 8 do 20 hodin zdarma. Přesnější informace naleznete na stránkách obce věnovaných rozhledně. Mimo tuto dobu můžete pohlédnout k severu od keše samotné, k západu z příjezdové cesty nebo zajet za výhledy na sousední Újezdský vrch.

K rozhledně lze zajet autem po silničce odbočující ze silnice vedoucí z Břas do Újezdu Sv. Kříže, vyhrazené parkoviště je jen několik desítek metrů od rozhledny.

Kudy ke krabičce

Abyste měli důvod se na rozhlednu podívat a opravdu se rozhlédnout do kraje, připravili jsme keš netradičně. Doma nemusíte nic luštit, stačí za dobré viditelnosti vystoupat na vyhlídkovou plošinu rozhledny (pozor na otevírací dobu!). Pokud jste někdy stříleli z pušky či pistole, učitě jste také mířili, což si na rozhledně zopakujete.

Ve vyhlídkovém patře musíte najít hledí a mušku, ale nebojte, poradíme vám. Hledí naleznete na dřevěném sloupu, který je nejdále od schodiště. Jakýsi rychlý vandal blízko načmáral nápis "PS-1941", vás však bude zajímat číslo trámu "73" při jeho hraně. Jako muška poslouží prostřední šroub držící spodní stranu plexiskla středního průhledu na severní straně, tj. k Újezdu u Svatého Kříze. Na fotkách je hledí i muška označeno černou šipkou:

Hledí Muška
Hledí / Rear sight Muška / Front sight

Pokud jste "hledí" i "mušku" nalezli, přiložte oko k hledí a za muškou uvídíte místo, kde vás čekají souřadnice finále. Krabička rozhodně není naším nápadem, jen nás zajímalo, zda ji budeme umět vyrobit.

Mimochodem, už jsme vám říkali, že je z rozhledny vidět Vladař? :-D

English: On tower viewing floor, locate a wooden beam with the number "73" and the screw on the bottom of middle window on the north side of the lookout tower (see previous photos). Use them as rifle sight and front sight and point to the landscape. On the place where they are pointing, are placed the coordinates of final box. Remember that the tower is open from April to October only.

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA