Studánka U Koruny tradiční cache – GC4Z91P

CS: Malá studánka u cesty na severních svazích Javorníku.
EN: A small spring near the forest path on the northern slopes of Javornik mountain.
Studánka U Koruny

Na severních svazích Javorníku se rozkládají hluboké, převážně jehličnaté lesy. V nich se pod korunami stromů objevuje mnoho pramenů či pramenišť vracejících na povrch vodu vsáklou ve výše položených místech hory. Rodí se tak malé potůčky, které stékající po svazích do Zuklínského potoka, jiné po pár metrech opět mizí v bahnitém terénu.

Studánka v dopoledních paprscích slunce

Jeden z malých pramínků se nachází nad lesní cestou, která prochází Zuklínským lesem od sanatoria na Javorníku a horu v těchto místech obtáčí téměř po vrstevnici. Pramen lidé neponechali v jeho přírodní podobě, ale vybudovali z něj studánku. Dnes má podobu nádržky s nízkou kamennou zídkou a dostatečně velkým otvorem pro odtok a nabrání vody. Na kamenném základu je položena osmiboká dřevěná stavbička se sedlovou stříškou. Nevíme, jak dlouho je už pramen upraven ve studánku, za současnou podobu je potřeba poděkovat Lesům ČR, což připomíná drobná cedulka u cesty. Studánka byla obnovena nebo zbudována v rámci Programu 2020, kterým Lesy ČR rozvíjí a podporují jiné než produkční funkce lesa, např. vodohospodářskou či rekreační.

Koruna a letopočet 1882

Vydatnost pramene nejspíše odráží množství dešťových srážek předešlých týdnů, neboť návštěvníci v jinou dobu uvádějí silný pramen, zatímco v suché zimě na počátku roku 2014 byl pramínek velmi slabý, ani do odtokového korýtka se nedostal. Voda v nádržce je křišťálově čirá, nicméně netušíme, zda je prakticky pitná: rozbory složení vody jsme nedělali, nevzpomněli jsme si ani na ochutnání, ale v těchto rozsáhlých lesích by mohla být voda použitelná.

Koruna v názvu studánky nepochází od mince, kterou nedaleko pramene vytrousil hajný, nýbrž od velkého balvanu (waypoint R1), který leží v těsné blízkosti cesty necelých 300 metrů na západ. Na jeho straně přivrácené k cestě je vytesána či vyškrábána jednoduchá královská koruna a pod ní letopočet 1882. Studánka by ale stejně dobře mohla být nazývána U Mudrce a to podle menhiru stojícího pod cestou na opačnou stranu.

Kámen s korunou
Kámen s korunou

Studánka U Koruny jistě není místem, o kterém budete vyprávět ještě dlouho po návratu z dovolené. Je však zajímavým cílem pro krátkou procházku z Javorníku zdejšími lesy s možností posedět na čerstvém vzduchu.

Kudy ke krabičce

Chcete-li fyzicky nenáročnou procházku, pak je jasnou volbou cesta sanatoria na severním okraji Javorníku (waypoint P1, streetview, a P2, streetview). Kvalitní lesní cesta, vhodná pro kočárky i malé cyklisty, vede po úvodním krátkém stoupání téměř po vrstevnici. Okolo lesní školky na první rozcestí s mapkou, kde budete pokračovat rovně. Na dalším rozcestí s mapkou odbočíte do mírného kopečku vlevo a pak už se budete držet cesty. Kočárkem se až ke studánce, kešce či odpočinkovému místu nejspíš nedostanete, od cesty jsou však pouhých 20 metrů.

Studánka a okolí

Druhou možností je vyjít od silničky spojující Lazny a Javorník po žlutě značené trase (waypoint P3, streetview) vedoucí na vrchol Javorníku. Žlutá se sice později odděluje, ale cesta vás spolehlivě povede okolo kamene s Korunou. Pozor, tato cesta překonává převýšení okolo 100 metrů.

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA