Alžbětínská lípa tradiční cache – GC5220F

CS: Úžasně mohutná památná lípa připomínající zaniklou osadu Bredlberg.
EN: Amazingly massive memorable linden tree resembling the ruined gamekeepers lodge Bredlberg.
Základy myslivny

Byla nebyla... ale spíše byla než nebyla myslivna nedaleko Alžbětína (Elisenthal). Velký dům stával na stavební parcele č. 2 u cest z Alžbětína k Čertovu jezeru a ke Svarožné. Měl čp. 24, před přečíslováním čp. 89. Majitelé hájovny patřili do rodu Bredlů a proto se myslivně i kopci severně nad ním říkalo Bredlberg.

Alžbětínská lípa

Rod Bredlů vlastnil hájovnu do roku 1883, kdy jej Ignaz a Monika Bredl společně s přilehlými pozemky prodali knížeti Karlu Antonínu Hohenzollernskému, bývalému pruskému premiérovi. Rodu Hohenzollernů hájovna s pozemky patřila do konfiskace v roce 1945, kdy přešla z majetku Wilhelma Hohenzollernského do majetku národního podniku Státní lesy a statky v Praze. Dům v průběhu padesátých let zanikl, pravděpodobně byl zdemolován pro umístění hraničním pásmu. Dnes z myslivny naleznete jen základy za rozcestím.

Vedla zmíněné hájovny rostla a na svém místě roste dodnes mohutná lípa, označovaná v současnosti jako Alžbětínská lípa (waypoint R1). Jde o téměř 300 let starou lípu malolistou (Tilia cordata), která již svým věkem patří mezi veterány.

Kmen

Na mohutném kmeni o obvodu 586 centimetrů je v 5 metrech nasazena 28 metrů vysoká a 18 metrů široká koruna. Lípa je chráněna jako památný strom od prosince 1995 především pro svůj vzrůst, ale letitá cedulka na stromě napovídá, že lípa mohla mít zákonnou ochranu již v 80. letech. Přes významné stáří je lípa v dobrém zdravotním stavu, též kvete a plodí, a je o ní ze strany státu pečováno.

Kousek od keše směrem k lípě je patrný betonový objekt, což je pozorovatelna PŽ-1 používaná při ochraně státní hranice. Pokud by vás zajímaly podobné památky na Železnou oponu a Studenou válku, vydejte se po naučné stezce Utajená obrana v Železné Rudě.

Kudy ke krabičce

Okolo památné lípy prochází červeně značená turistická trasa z Alžbětína na Čertovo jezero. Kvalitní asfaltový povrch a jen mírné stoupání činí z lípy vhodný cíl procházky s kočárkem či zastávky při projížďce na kole. Řidiči budou muset zaparkovat u obchodů u hlavní silnice (např. waypoint PA, streetview) a vydat se k lípě pěšky, na silničku k lípě je motorovým vozidlům vjezd zakázán.

CHKO Šumava

Logo NP a CHKO Šumava

Keš je umístěna na území Chráněné krajinné oblasti Šumava. Při svém pobytu buďte k přírodě ohleduplní: chovejte se tiše, odnášejte si své odpadky, zapomeňte na rozdělávání ohně a v lesích vynechte i kouření. Květiny, stromy a živočichy nechte růst a žít, jsou tu doma a mnoho z nich patří mezi ohrožené. S kolem jezděte především po silnicích, pevných cestách a vyznačených cyklostezkách, kdekoliv jinde přemýšlejte, zda je cesta pro kolo vhodná. Na území Královského hvozdu se pohybujte jen po značených či zpevněných cestách a jděte tak, aby příroda po vaší návštěvě zůstala stejná i pro další návštěvníky. Děkujeme!

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA