Žabáky tradiční cache – GC5220G

CS: Přírodní koupaliště připomínající horské jezírko.
EN: A natural swimming called Zabaky (Frogs) resembles a small mountain lake.
Severní břeh

Kromě velkých ledovcových jezer a malých rašelinných jezírek jsou po Šumavě rozeseté méně známé nádrže. Vznikly lidským přičiněním a obvykle se v nich zadržovala voda potřebná tehdy k plavení dřeva. PoleckáSvětlohorská nádrž, Jelení, Ždárecké, Brložské či Boubínské jezírko – umělý původ všech těchto nádrží je dávno skryt dlouhým působením přírody. Jezírka do svého okolí vrostla, jako by tam byla odnepaměti. Jsou ozdobou krajiny a svou krásou se směle vyrovnají přírodním jezerům.

Lávka

Na Železnorudsku se nachází ČertovoČerné jezero, dvojice našich největších ledovcových jezer, na Úhlavě jsou zbudovány dvě velké přehrady, ale plavební nádrž byste v blízkém okolí nejspíš nenašli. Přesto je v samotné Železné Rudě zákoutí, které poskytuje podobný dojem.

Jen sto metrů za hotelem Engadin se trochu skrývá přírodní koupaliště Žabáky. Koupaliště bylo vybudováno až v poválečné době na jednom z prvních přítoků Řezné. Díky nadmořské výšce přibližně 848 metrů a malé vzdálenosti od pramene je jeho voda studená. Stavitelé se snažili v koupališti zajistit teplotu přijatelnou pro tělo a vybudovali jej s obtokovou stokou. Doby největší slávy má však koupaliště dávno za sebou. Neudržovaná obtoková stoka je zanesena a zarostlá, voda potoka protéká přímo koupalištěm a to je proto chladné. Starosta Železné Rudy, Michal Šnebergr, prohlásil, že město na údržbu či obnovu koupaliště nemůže vyčlenit žádné větší částky. Každým rokem se tak posiluje přírodní charakter nádrže s křišťálově čirou vodou, byť plavci nejspíš místa s vodními rostlinami asi neocení.

Každý z břehů téměř půlhektarové vodní nádrže má jiný charakter: jižní břeh tvoří sypaná hráz opatřená stařičkým zábradlím a dřevěným molem. Z něj lze pozorovat dno klesající do největších hloubek i trsy vodních rostlin. Východní břeh s pozvolným písčitým dnem přechází v slunečnou travnatou pláž a dále v louku. Západním břeh je zcela zajat smrkovým lesem skrývajícím i pěkné buky. Nejkrásnější je severní břeh mizející pod náletem břízek, olší a malých smrčků. Je-li slunečné bezvětří, lehněte si na konec lávky a pozorujte zrcadlení stromů tohoto břehu na hladině.

Bobří práce Bobří práce - nevyšlo to

Koupaliště Žabáky je také občasným domovem rodiny bobrů. Největší evropští hlodavci se na počátku století vrátili na Železnorudsko, když se usadili na řece Řezné pod nádražím v Alžbětíně. V pobřežních porostech se bobřím rodinám dařilo a odrostlá tříletá mláďata jsou vypuzována mimo území obývané rodinou. Bobři se pozvolna šíří na vhodná místa na Řezné a jejích přítocích jako je např. hraniční Svarožná nebo potok napájející Žabáky. Na koupaliště sice nenajdete typický bobří hrad, ani tu pravděpodobně bobra nezahlédnete (neboť plaché zvíře je aktivní především v noci), ale pobytových stop v podobě ohlodaných stromů je za koupalištěm dostatek.

Kudy ke krabičce

Severovýchodní kout na jaře

Okolo koupaliště neprochází žádná z turistických tras, jen v blízkosti hotelu Engadin prochází Sklářská naučná stezka. Autem je potřeba z hlavní silnice odbočit ještě před Železnou Rudou (waypoint T1, streetview) a dojet k hotelu. V letní sezóně bývá možné na hotelovém parkoviště parkovat, případně je možné dojet až na okraj louky (waypoint T2), ale samotnou louku nebrázděte.

CHKO Šumava

Logo NP a CHKO Šumava

Keš je umístěna na území Chráněné krajinné oblasti Šumava. Při svém pobytu buďte k přírodě ohleduplní: chovejte se tiše, odnášejte si své odpadky, zapomeňte na rozdělávání ohně a v lesích vynechte i kouření. Květiny, stromy a živočichy nechte růst a žít, jsou tu doma a mnoho z nich patří mezi ohrožené. S kolem jezděte především po silnicích, pevných cestách a vyznačených cyklostezkách, kdekoliv jinde přemýšlejte, zda je cesta pro kolo vhodná. Jděte tak, aby příroda po vaší návštěvě zůstala stejná i pro další návštěvníky. Děkujeme!

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA