Pod Dubovým vrchem tradiční cache – GC5ABF8

CS: Výhled ze skalnatého svahu na Slapskou přehradu a okolí Županovic.
EN: Vantage point on a rocky slope of the Oak hill (Dubovy vrch) with view on the dam Slapy.

Střední Povltaví je krajem úchvatných vyhlídek na klikatící se údolí Vltavy. Příkré a skalnaté svahy nad vodní nádrží Slapy nabízejí vyhlídek celou řadu a na jednu méně známou vás přivede i tato keš.

Slapy po proudu
Slapy při pohledu po proudu

Hledat na Slapech dlouhý přímý úsek řeky je marné: řeka se zde zcela svázala do dlouhých zakleslých meandrů vyřezaných v tvrdých horninách. Je už navždy odsouzena k neznatelnému zařezávání do svahů stojících jí v cestě a snad jednou se dočká proříznutí šíji některého z meandrů, byť současná líná hladina sílu řeky značně uspala.

Dubový vrch z protějšího břehu
Jihozápadní svahy Dubového vrchu

Pod Županovicemi se Vltava zařízla do svahů Dubového vrchu. Jeho vrchol v nadmořské výšce 415 metrů vystupuje nad hladinu o téměř 150 metrů. Dubový vrch geomorfologicky náleží do Jílovské vrchoviny, která je součástí Benešovské pahorkatiny v rozsáhlé Středočeské pahorkatině. Na rozdíl od svého okolí netvoří těleso kopce hlubinné vyvřelé horniny žulového charakteru jako granodiority, ale částečně přeměněné sopečné horniny. Konkrétně je Dubový vrch budován starohorním dacitemandezitem, které se střídají s ryolitem, ryodacitem a jejich tufy.

Vyhlídka

Vyhlídka
větší rozlišení

S těmito horninami se setkáte na vyhlídce, která leží na okraji skalního komplexu nad zákrutou pod Županovicemi, okolo sta metrů nad hladinou. Výhled se otevírá k jihozápadu proti proudu směrem k Županovicím a novým Zvíroticím, dominantou lesem pokrytý kopec Buček u Hřiměždic. Po pravé straně je vidět po proudu Vltavy především na říční zákrutu nedaleko Hubenova a její výsepní břeh s několika skalními výchozy. Chcete-li něco živějšího než kopec, pak můžete v letní sezóně pozorovat pěkně z nadhledu provoz všelijakých plavidel na hladině.

Kdysi na vyhlídce stával dřevěný altán, ale nezůstalo po něm ani stopy. Stejně jako zmizel altán v toku času, tak zmizely sady na protějším břehu pod hladinou vodní nádrže.

Svině Svině

Zmizela také Svině. Příhodný název, v němčině Swinski Stein, patřil skalisku, které přímo pod vyhlídkou vystupovalo z řeky. Nikoliv někde u kraje koryta, ale pěkně hrdě uprostřed řeky. Nešlo o žádného drobečka, byl to malý ostrůvek, jak vidíte na dobových fotografiích. Název mu dali plavci (voraři), kteří velké a plavbě nebezpečné kameny v řečišti nazývali svině (nebo šimák). Menším kamenům říkali štěňata, hříbata, veverky, kvočna či kuřata. Skála Svině je dnes ukryta ve dvacetimetrové hloubce, pravděpodobně pod nánosy bahna na dně.

Příroda

Strmé a skalnaté svahy, orientované k jihozápadu a jihu, jsou extrémním stanovištěm. Dochovala se na nich teplomilná doubrava s nechtěným trnovníkem akátem, reliktní borové porosty, některá místa jsou pokryta skalní stepí. Dnes méně častý typ biotopu je domovem mnoha vzácnějších druhů.

Česnek chlumní Chrpa čekánek Hvozdík kartouzek
Česnek chlumní Chrpa čekánek Hvozdík kartouzek

Např. lichenologové jsou potěšeni výskytem lišejníků druhů Physconia perisidiosa, rožďovek Ramalina pollinariaRamalina farinacea rostoucích na kůře stromů či druhu Pycnothelia papillaria, který byste našli vyrůstat na zemi. Snadno naleznete terčovku svraštělou (Flavoparmelia caperata), která je v oblasti hojná.

Čistec přímý Mateřídouška vejčitá Netřesk výběžkatý
Čistec přímý Mateřídouška vejčitá Netřesk výběžkatý

Ale vám udělají radost spíše kvetoucí a vonící rostliny – mateřídouška, hvozdík kartouzek, chrpa čekánek, tolita lékařská, česnek chlumní, tařice skalní, čistec přímý, netřesk výběžkatý, jetel rolní a určitě naleznete řadu dalších.

Okáč bělopásný

Okáč bělopásný
Autor: Jacob Hübner (1761–1826)

Na všech těch květinách se pasou motýli, ale jeden mezi nimi vyniká svou vzácností: okáč bělopásný (Hipparchia alcyone). Tento třícentimetrový lesní motýl je bohužel kriticky ohroženým druhem, patří mezi vůbec nejohroženější druhy v Čechách. V minulosti byste se s ním mohli setkat v českých nížinách či pahorkatinách, výjimečně na Šumavě i na Moravě. V poslední době v celé Evropě počty okáčů bělopásných klesají, ve střední Evropě je úbytek dramatický. Na Moravě se s ním v současnosti nesetkáte a v Čechách přežívá několik kolonií ve středním Povltaví a na Sedlčansku.

Okáč bělopásný
Autor: Ferran Turmo Gort

Jihozápadní svahy Dubového vrchu a zvláště skály v okolí vyhlídky jsou jedním z těchto posledních míst. Housenky okáče vyhledávají jako živnou rostlinu kostřavy, v této oblasti obvykle kostřavu ovčí (Festuca ovina agg.) a kostřavu červenou (Festica rubra). Samice proto kladou vajíčka poblíž těchto rostlin na nějaké osluněné, leč suché místo. Dospělí motýli sají nektar mateřídoušek, na kterých je můžete pozorovat v červnu až v září. Ale pozor, většinou vysedávají mistrně maskovaní na kůře stromů.

Okáč bělopásný
Autor: Ferran Turmo Gort

Okáč bělopásný potřebuje ke svému životu značně prosvětlené, otevřené lesy až lesostepi. Ty byly kdysi mnohem častější díky pařezinového hospodaření a pasení hospodářských zvířat v lesích, jenže oba tyto způsoby lesního hospodaření byly v minulosti po právu odmítnuty. Dnes těmto okáčům zbývají extrémní stanoviště nevyužívané člověkem či některé pravidelně mýcené pásy pod dálkovým elektrickým vedením.

Zahlédnete-li okáče bělopásného, zaradujte se, vyfoťte si ho, ale vůbec se jej nedotýkejte, natož abyste jej chytali. Tento motýl u nás skutečně bojuje s vyhynutím.

Kudy ke krabičce

Pohled na v.n. Slapy proti proudu
Pohled proti proudu

Keška se nalézá na pravém břehu Vltavy a tak se na něj ponejprv dostaňte: z levého břehu nejlépe přejedete po nedalekém Cholínském mostu. Začínáte-li na pravém břehu, navigujte se na nedaleké Křepenice s renesanční tvrzí Jana Krčína. Ze silnice II/119 mezi Cholínem a Křepenicemi je malá, neznačená odbočka do chatových osad Cihelna a V Pekle (waypoint T1, streetview). Osadami pomalu projeďte k poslednímu domu, kde by bylo vhodné zastavit. Dál pokračujte pěšky po vyježděné cestě k hornímu konci louky a po jejím okraji se vydejte ke vstupu na cestu do lesa. V lese vás povede vrstevnicová cestička, jen v některých místech je potřeba koukat pod nohy. Cestička vás přivede nad vyhlídku a odtud už je to jen pár metrů dolů.

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA