Oslí studánka tradiční cache – GC5TZ9F

CS: Kouzelná studánka nedaleko Statečku pod Ostrým.
EN: A spring called Donkeys' spring near former Statecek on a slopes of Gr. Osser.
Oslí studánka

Na východním svahu Ostrého, nad údolím Ostrého potoka je malá studánka. Nebo spíše velká studánka. Nikdo ji neřekne jinak než Oslí studánka. Název neodkazuje na ty, co z ní pijí, ale je odrazem pověsti. Podle té ke studánce chodil osel, který sám nabíral vodu do džberů a ty na zádech odnášel do nedaleké usedlosti. My si ani v nejdivočejších snech takové doslovné nabrání vody oslem nedokážeme představit, ale jméno jí brát nebudeme.

Stateček na dobové fotografii

Studánka byla v minulosti hlavním zdrojem vody již zaniklé usedlosti. Ta stála v místech, kde se dnes kříží trojice cest. Nebo – chcete-li – kde se potkává hned šestero cest! Nemluvě o tom, že na začátku minulého století se jich tu sbíhalo deset. Dnešní křižovatka turistických cest nese název "Stateček pod Ostrým" a odkazuje na usedlost Güttl, Güttlplatz, Güttelplatz či Gütlplatz.

Zaznamenaná historie místa začíná v roce 1695, kde tu byla uváděna již stojící malá sklárna, druhá nejstarší v oblasti Ostrého. Tehdy ji provozoval její pravděpodobný zakladatel Johann Michael Pock z Osserhütte. Pokud uvážíte, že k výrobě skla je potřeba kromě křemene, vápence, dřeva a potaše také hodně vody, jistě si dokážete představit, že by osli mohli být využíváni pro čerpání vody ze studánky ke sklárně. Záznamy o provozu sklárny pokračují až do roku 1744, sklárna později určitě zanikla.

Povalový chodník

V roce 1901 je dnešní prostranství označováno jako lesní palouk, na kterém jsou trosky staré sklárny. Zda šlo skutečně o trosky sklárny nebo snad nějaké další stavby, už nezjistíme. Později tu stával menší dřevěný srub (waypoint R2), který si můžete prohlédnout na starých pohlednicích. V době první republiky poskytoval skromné občerstvení pro turisty, kteří mohli posedět na venkovních lavicích pod širým nebem. Krom toho byla k dispozici dvojice pokojů pro šest lidí. Poválečná změna poměrů – ať již vyhnání Němců či uzavření pohraničí hraničním pásmem – znamenala okolo roku 1953 konec hostince i konec využívání studánky na mnoho desítek let.

Studánka od spodní cesty

Po opětovném otevření příhraničních lesů tzv. Stateček opět ožil a stal se významnou křižovatkou turistických cest. Lesy ČR, které v Královském hvozdu hospodaří, vybudovaly pro turisty malý a velký přístřešek či umístily též lavici na blízkou vyhlídku. Později zaměstnanci Lesů ČR obnovili Oslí studánku a zpřístupnili ji turistům. Do prameniště byla umístěna kašna z jedlových fošen, které by ve vodě měly vydržet pěkně dlouho. V dřevěné kašně je jímána voda z okolního prameniště, které je mimochodem živou ukázkou mnoha druhů mechů. Ke studánce je od cesty upraven chodník, v samém závěru povalový, aby nedocházelo k udusání prameniště či čvachtání turistů v bahně.

Příjemná zastávka při cestě na vrchol či po naučné stezce, kouzelné zákoutí plné vody a mechové zeleně.

Kudy ke krabičce

Z mechového království Z mechového království Z mechového království

Odkudkoliv se dostaňte na Stateček (tj. po červené od Černého jezera nebo naopak od Zadních Chalup, po modré od Hamrů či z Velkého Ostrého) a pak dvě stě metrů po červené na západ. K začátku chodníčku (waypoint T2) se dostanete snadno na kole, s kočárkem i s vozíčkem, ale dál je potřeba jít jen po vlastních – ale je to kousek.

CHKO Šumava

Logo NP a CHKO Šumava

Keš je umístěna na území Chráněné krajinné oblasti Šumava. Při svém pobytu buďte k přírodě ohleduplní: chovejte se tiše, odnášejte si své odpadky, zapomeňte na rozdělávání ohně a v lesích vynechte i kouření. Květiny, stromy a živočichy nechte růst a žít, jsou tu doma a mnoho z nich patří mezi ohrožené. S kolem jezděte především po silnicích, pevných cestách a vyznačených cyklostezkách, kdekoliv jinde přemýšlejte, zda je cesta pro kolo vhodná. Na území Královského hvozdu se pohybujte jen po značených či zpevněných cestách a jděte tak, aby příroda po vaší návštěvě zůstala stejná i pro další návštěvníky. Děkujeme!

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA