Mravenčí stezka multi-cache – GC5WEXX

CS: Více než běžná naučná stezka v blízkosti Srní.
EN: This cache accompanies educational Ant trail, but cache listing is prepared in Czech language only.

Poprvé jsme se s termínem areál lesních her setkali u Spiegelau v Národním parku Bavorský les. Procházka lesem doplněná malými herními prvky s nenápadnou výukou přírodovědy nás potěšila a děti nadchla. Budete-li pátrat po obdobě na české straně Šumavy, naleznete podobnou v jihočeském Stožci, která je v provozu od roku 2012. Nepříliš propagovaný až téměř před turisty utajený areál lesních her však také existuje v Plzeňském kraji, přímo na okraji Srní.

Mravenčí stezka

Tříkilometrový okruh nazvaný Mravenčí stezka prochází kulturním lesem bezprostředně sousedícím se zástavbou Srní a takém mnohem divočeji působícím údolím romantického Hrádeckého potoka na samé hranici přírodní památky Povydří. Zdařilá stezka kombinuje naučné tabule s drobnými atrakcemi pro děti i jednoduchými úkoly, které mohou plnit. Pojďme se na stezku s námi vydat, abyste mohli na konci putování najít její malý poklad.

Zastávka stezky

Naučná stezka začíná u placeného parkoviště obce, kde se na úvodních souřadnicích můžete vedle dřevěného mravence seznámit s návštěvním řádem a trasou celé stezky. Úseky v blízkosti Hrádeckého potoka nejsou sjízdné s kočárkem (díky kontrolnímu součtu indicií můžete v takovém případě zastávku u Čertova mlýnu vynechat), kolo na stezku nepatří a po sestupu do údolí je potřeba pozvolně vystoupat ztracenou nadmořskou výšku. Počítejte také s rozmanitou podobou jednotlivých tabulí a se značením trasy stezky pouze na křižovatkách.

Zastávky Mravenčí stezky

Mravenec stezky
Knotovka
Zajíc
Lavička na stezce
Ukazatel směrů stezky
Hrádecký potok
Choroš
Kameny nad studánkou
Poupata plicníku
Na stezce
Studánka
Vnitřek studánky
Reliéf mravence

2. Úkol srnka

Hned první zastávka nabízí několik tipů, jak si děti mohou v přírodě vyhrát, určitě je nechte hodit šišky do kruhů. Na kůlu s úkoly je také obrázek dřípatky horské, vzácné květiny s modrofialovými květy, která na jaře zdobí šumavské lesy.

A = Počet listů dřípatky na kovovém reliéfu.

3. Úkol dřípatka a přikrmování ptáků

Ptačí krmítka jsou báječnou příležitostí, jak se v zimě potěšit pohledem na drobné ptactvo a zároveň jim pomoci přečkat období strádání. Ale není to jen tak, přikrmování chce trochu znalostí. Při další cestě po okraji lesa nezapomeňte hledat různé druhy stromů a u návštěvního řádu se do lesa zase ponořte.

B = Počet ptáčků zobrazených na krmítku.

5. Úkol šiška a stromy

... protože následující tabule je jim věnovaná. Až si o nich přečtěte, zkuste v okolí najít borovicovou a smrkovou šišku a také jim odpovídající stromy. Ještě jukněte po kešce hotelu Srní a už se zouvejte.

C = Počet modřínových šišek na tabuli.

6. Úkol borůvka

Šli jste od předešlé zastávky bosky? Ano? Vynikající pocit, že? Dětský úkol je věnována lesní školce, která se rozprostírá v sousedství.

D = Počet listů borůvčí na kovovém reliéfu.

7. Úkol čáp a ptačí budky

Kromě krmítek lze části ptactva pomoci přípravou ptačích budek, které nahrazují v hospodářských lesích či v zástavbě často chybějící dutiny stromů. Poznáte od sebe jednotlivé sýkorky? Mimochodem, na další křižovatce odbočte vlevo.

E = Počet mláďat, které čekají na sýkoru parukářku.

9. Úkol pobytová znamení

I když v lese právě nevidíte žádné zvíře, určitě je okolo vás plno jejich stop. Sloup malého stopaře vás s některými stopami seznámí a pak jistě hravě splníte zdejší úkol.

F = Počet šišek na kovovém reliéfu s veverkou.

10. Úkol ježek

Jste vyšší než jelen? A jsou už děti vyšší než srnec? Až se podíváte na výšku vlka, prohlédněte si letokruhy na druhé straně cesty a překontrolujte, zda si tvůrci stezky při vyznačování různých roků nevymýšlí.

G = Počet desítek centimetrů výšky vlka včetně uší na zvířecím metru.

11. Úkol rys

Všeobecně se ví, že klokan rudý je vynikající skokan do dálky, ale u našich lesních zvířat už takové povědomí o jejich schopnostech schází. Vyzkoušejte si sami, jaká zvířata přeskočíte, ale buďte opatrní a rozběh raději vynechejte.

H = Do jaké vzdálenosti doskočí veverka?

12. Úkol netopýr

Další úkol je velmi snadný, obrázky zvířátek určitě snadno sestavíte a pak spočítáte ...

J = Počet lištiček v liščím doupěti.

13. Úkol puštík

Obří model doupného stromu je vynikajícím místem na schovávání, tak nahlédněte dovnitř, zda se už na Šumavu náhodou nevrátil medvěd.

K = Počet příčných protiskluzových zarážek na přístupové plošině k dutině doupného stromu.

14. Úkol veverka

Vedle cesty leží obří had a čeká, až si na jeho hřbetu vyzkoušíte svojí rovnováhu.

L = Počet desítek kůlů tvořící tělo hada. Desítek!

Po zapsání indicie pokračujte k waypointu 15, odkud cesta klesá k Čertovu mlýnu. S kočárkem se raději otočte a pokračujte v protisměru.

16. Hamernictví v okolí Srní

Na břehu Hrádeckého potoka kdysi na úsvitu průmyslové doby klapalo kladivo hamru, dnes je údolí opět kouzelným přírodním zákoutím a jen keška a pár kamenů připomíná Čertův mlýn. Kochejte se spěchajícím potokem, ale pamatujte, že už tady začíná přírodní památka Povydří a podél potoka se moc netoulejte, raději si přečtěte tabuli věnovanou hamernictví.

M = Počet zbylých hamrů na Šumavě ve 20. letech 20. století.

Po cestičce pokračujte dále, možná bude na cestě padlý strom či protékající potůček, a na rozcestí odbočte vlevo, zpátky.

17. Kamenné snosy

Kamení na jedné pěkně dlouhé haldě uprostřed lesa znamená vždy hranici – panství, pozemku, políčka. Jaká to musela být fuška všechny balvany odtahat na kraj, aby se dal obhospodařovat kousek políčka.

P = Ciferace letopočtu roku, ze kterého pochází letecký snímek na panelu.

18. Úkol chrostík a vodní žoužel

Studánku či pramen nelze přejít bez povšimnutí, příroda se u nich často proměňuje do zelena a co teprve zurčení potůčku pod nimi. V potůčku žijí larvy chrostíků, které umí vytvářet schránky z čehokoliv, co bude poblíž. Vyzkoušejte si, jaké je být takovou larvou.

Q = Počet týdnů, po které jsou chrostíci obvykle ve stádiu kukly.

19. Úkol mravenec a mravenci

A konečně poslední zastávka věnovaná mravencům. Prohlédněte si průřez mraveništěm a přečtěte si pár zajímavostí. Věděli jste, že v některých hnízdech žije více královen?

R = Kolik miliónů jedinců může být v kolonii mravence lesního?

Tak a je to. Chvíle počítání, chvíle napětí, než se dozvíte, kam až pro krabičku půjdete. Kontrolní součet zjištěných indicií je 61 a kontrolní součet číslic spočtených souřadnic je 57. Potřebný vzorec:

N 49° 0[A+D-K].[B-G-Q][C+L+R][F+J+P]
E 13° 2[C+M+R].[E+H-K][D+M-G][E+H-Q]

Národní park Šumava

Logo NP a CHKO Šumava

Keš a její zastávky jsou umístěny na území Národního parku Šumava, v části volně přístupné veřejnosti. Při svém pobytu buďte k přírodě ohleduplní: chovejte se tiše, odnášejte si své odpadky, zapomeňte na rozdělávání ohně a v lesích vynechte i kouření. Květiny, stromy a veškeré živočichy nechte růst a žít, jsou tu doma a mnoho z nich patří mezi ohrožené. S kolem jezděte jen po silnicích a vyznačených cyklostezkách, kdekoliv jinde sesedněte. Pohybujete-li se mimo značené či zpevněné cesty, jděte tak, aby příroda po vaší návštěvě zůstala stejná i pro další návštěvníky. Respektujte I. zóny národního parku a přírodní památky chránící nejcennější a nejstabilnější území s přirozenými ekosystémy a vstupujte do nich jen po vyznačených cestách. Děkujeme!

(kopie listingu)

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA