Vyhlídka ze Ždánova tradiční cache – GC1KYM9

CS: Vyhlídka pod vrcholovým hřbetem Ždánova.
EN: Look-out near Zdanov's peak.

Celý text je k dispozici včetně diakritiky.

Hora Ždánov

Na jihovýchodní hranici Plzeňského kraje se nachází Javornická hornatina, geomorfologicky součást Šumavských plání. Javornická hornatina se táhne od Kašperských hor směrem na východ až do Jihočeského kraje. Kromě osamělejšího kopce Chlum ji tvoří přibližně 6 kilometrů dlouhý hřeben několika tisícovek – od západu Ždánov, Sv. Ján, Královský kámen a nejvyšší Javorníku.

Ždánov je s 1064,5 metry druhou nejvyšší horou pohoří, ale vyšší Javorník je jen o metr vyšší. Suk Ždánova s tvarem hřbetu je tvořen rulami a na jeho svazích je možné najít sutě. Vrcholová partie hory je v délce 300 m téměř vodorovná, nadmořská výška zde kolísá v rozsahu přibližně tří metrů. Zajímavá situace je proto s vrcholem, který leží na západním konci hřbetu, ale je nižší, než uměle nakupená mohyla kamenů na konci východním. Svahy Ždánova jsou skryté pod smrkovým porostem, občas se mezi jehličnany objeví nějaký vtroušený listnáč.

Vyhlídka

19. ledna 2007 zasáhl Šumavu orkán Kyrill, který způsobil velké škody na smrkových monokulturách. Na severozápadním svahu Ždánova vznikla velká paseka, která dnes nabízí daleký výhled do vnitrozemí. Zatímco na rozhledně na Javorníku si užijete kruhový výhled přes smrkový les táhnoucí se do dálek, strmost severního svahu Ždánova nabídne vyhlídku jak z okna mrakodrapu.

Z blízkých cílů je z paseky vidět Sedlo, Svatobor, hrad Rabí, ze vzdálených jsme rozpoznali snad Přimdu. Výhled na jihozápad (waypoint R1) je omezený, ale přesto je vidět Roklan, holý Oblík či plochý Poledník.

Výhled ze Ždánova, září 2008
Vnitrozemí, září 2008
Vnitrozemí, leden 2009.
Vnitrozemí, leden 2009.
Vnitrozemí, červenec 2009 (větší rozlišení)

Přístupové cesty

Doporučená trasa od Žlíbku: Pokud se na Ždánov vydáte od Žlíbku, tj. ve směru od hradu Kašperku, můžete zaparkovat na waypointu P1. Odtud se vydáte po červené turistické značce až dojdete na rozcestí u památných javorů (waypoint T1). Za nimi začíná lesní cesta, která vás dovede až na vrcholový hřeben. Při stoupání si můžete zajít odpočinout k mohutnému památnému buku, ale především si hlídejte rozcestí v polovině cesty od javorů. Cesta se zde větví a vy zvolíte její levou větev, ze které kousek od cíle odbočíte k waypointu R1, kde se podíváte nazpět na Roklan. Ke keši je to odtud jen kousek. Na zhruba 500 metrové cestě od javorů k vyhlídce překonáte převýšení okolo 100 metrů a dostanete se do nadmořské výšky cca 1040 m.

Hřebenovka: Pokud se ocitnete někde na hřebeni Javornické pahorkatiny a zatoužíte po této krabičce, stačí postupovat podle vaší polohy od Javorníku přes Královský kámen ke Sv. Jánu a dále po hřebenové cestě. Až přejdete hřbet Ždánova, pokračujte po pozvolna klesající lesní cestě dál na západ a odbočte až k waypointu R1. Ti, co šli doporučenou trasu, vám nebudou věřit, že jste ke keši klesali.

Zbav se tchyně: Pokud berete na výlet tchyni nebo zbožňujete metodu výstupu přímo za šipkou, zastavte na rozcestí (waypoint P2) na cestě od Račánku do Nezdic. Cestu začínáte v nadmořské výšce 760 metrů a dle odolnosti tchyně můžete stoupat po lesních cestách nebo jít terénem přímo za cílem. Nejvýživnější bude paseka pod keší, kde žádná cesta nevede.

Zpět na listing na Geocaching.com / Back to cache page on Geocaching.com