Jezte cvrčky! / Eat crickets! mystery cache GC1MGD6 od AHA & team a Lindik

CS: Hmyz je dobrým zdrojem nejen bílkovin, ale také vitamínů, minerálů a tuků, tak se jimi pořádně nakrmte.
EN: Insect is a good source of not only protein, but also vitamins, minerals, and fats, so eat them all!

Celý text je k dispozici včetně diakritiky.

Tato cache je věnovaná všemožnému hmyzu v trochu netradiční roli jídla. Před dalším čtením zkuste zapomenout na své středoevropské předsudky, odložte i své představy hmyzu jako čehosi odporného či snad dokonce špinavého. Vyjděte na chvíli z ulity konzervatismu a pojďte si ochutnat nějakého brouka. Z nouze je jíst nebudete, tak se prohlašte za labužníky. Nemůžete-li své mysli tak snadno poručit, vzpomeňte si na letité vyprávění Bolka Polívky, kterak jel žádat do Francie o ruku své pozdější manželky Chantal Poullain a jeho budoucí tchán jej testoval společným sezobáváním mravenců. A kdyby se náhodou přes veškerý nadhled nějaký předsudek objevil, proložili jsme fotografie i veselým sportujícím hmyzem.

Entomofagie neboli hmyzožroutství

Cvrčci na špejli

Pojídání hmyzu se říká – bez ohledu, zda je jedlíkem člověk nebo zvíře – entomofagie. Toto slovo je složeno z řeckých slov éntomos označující hmyz a fagus znamenající jíst. Máte-li pocit, že si na cizím slově vylámete jazyk, nebojte se používat český termín – hmyzožroutství.

Před lovem a zemědělstvím...

Kukly bource

Co jedli lidé, než začali lovit zvěř nebo cíleně pěstovat plodiny? Jen to, co v přírodě našli a co dokázali sebrat – byli sběrači. Část sebrané potravy tvořil i hmyz, což lze logicky odvodit od chování našich vývojových předků a příbuzných. U mnoha primátů nalezneme hmyzožroutství v různé míře, ať již jde o drápkaté opice, tamaríny či šimpanze bonobo lovící mravence.

Také se podařilo prokázat přítomnost hmyzu v potravě analýzou prehistorických výkalů v jeskyních v Mexiku a USA. Lidské výkaly nalezené v jeskyních pohoří Ozark obsahovaly mravence, larvy brouků či vši. Ve slavné jeskynní galerii v Altamiře v severním Španělsku lze nalézt malby vybírání hnízd divokých včel; tehdejší lidé pravděpodobně spolu s medem jedli i včelí larvy a kukly. Stáří maleb je odhadováno na více než deset tisíc let. V čínské provincii Šan-si, ve zříceninách starých okolo čtyř tisíc let byly nalezeny zámotky bource. Na zámotcích byly velké otvory naznačující snědení kukel.

Hmyz nebyl jen součástí jídelníčku, zřejmě byl používán i v medicíně nebo při náboženských obřadech.

Okolo světa...

Hmyz z Pekingu

Snadno odhadnete, že u nás většina lidí nad dozlatova propečeným cvrčkem ohrne nos. Ale na mnoha jiných místech planety je pojídání hmyzu běžné. Některé zdroje udávají, že ze 196 států světa se hmyz běžně jí hned ve 113 státech.

Po ochutnávce

Hmyzožroutství samozřejmě přetrvává u mnoha přírodních národů, časté je i v oblastech s nedostatkem stravy, např. v rozvojových zemích Afriky. Na tučných larvách a křupavých sarančatech často závisí lidské životy, neboť bez hmyzu by tamní lidé umřeli hlady.

Mimochodem, dnešní pomoc třetímu světu velmi často spočívá v dovozu nutričně chudé bílé rýže. Kritici humanitárních organizací jim doporučují jinou strategii: naučit místní lidi pěstovat odolné plodiny a traviny, které by mohly být po sklizni požírány housenkami, aby i ty byly snědeny. Sběrem a snědením by bylo možné řešit i problém pustošících sarančat stěhovavých způsobujících hladomory. Ostatně sarančata jsou oblíbenou lahůdkou.

Skok do kotlíku

Jihovýchodní Asie je vyhlášená tím, že její obyvatelé sní na co přijdou, bez ohledu na to, zda se to ještě hýbe či ne. I hmyz je zde součástí jídelníčku, v thajských tržnicích vám budou nabízeny smažení brouci a kobylky, ve specializovaných restauracích pak třeba ražniči z pečených tarantulí. Japonci netrpí nedostatkem, přesto se i v zemi vycházejícího slunce jí hmyz. Za rozumné peníze můžete koupit např. dárkové koše plné jedlého hmyzu.

V Mexiku patří hmyz mezi národní jídla, Mexičané jej staví hned po bok hovězímu steaku a fazolím. V sousedních Spojených státech jsou hmyzí lahůdky módní záležitostí horních deseti tisíc; zajít na hmyzí večeři prý patří k dobrému tónu.

... zpět do zemského ráje na pohled

Hmyzožroutství nebylo v minulosti české kuchyní úplně cizí, což dokazuje původní recept na chroustovou polévku, který vyšel v Kuchařské knize Luisy Ondráčkové ještě v roce 1937:

1/4 kg chroustů (pro 6 osob) ve studené vodě omytých vhoď do horké vody, přidej všechnu kořínkovou zeleninu, kmínu, trochu soli a nechej v ní zapěniti jemně sekanou zelenou petržel. Vodu z chroustů sceď, zalij jí připravenou zásmažku a nechej chvíli povařiti. Pak zakvedluj do polévky 2 žloutky se 6 lžícemi husté smetany.

Nabídka dne: hmyz

Pozdější kulinářský vývoj byl však naprostým odklonem od hmyzu a dnešní luxusní restaurace, které chtějí rozvířit stojaté vody české gastronomie, musí bojovat s předpisy. Hmyz se na jídelních lístcích objeví jen tehdy, přesvědčí-li provozovatelé restaurací hygieniky, že jsou schopni udržet hmyz na vymezených místech stejně jako např. brambory. Potemníci, mouční červi či šváby musí zůstat v hrncích a na pánvích, nesmí se rozlézt po kuchyni. Určitou technologickou cestu představuje lyofilizace, tj. sušení postupným vymrazením až na mínus 50 stupňů Celsia.

Mravenčí vajíčka na bylinkách

Není náhodou, že o rozšíření menu do říše hmyzu uvažují kromě pražských restaurací i některé brněnské. Na tamní Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě působil již zesnulý entomolog Prof. Dalibor Povolný, který byl průkopníkem hmyzu jako lidské stravy. V roce 2002 uspořádal veřejnou přednášku, v rámci které proběhla i první ochutnávka hmyzu. Jeho pokračovatelé provádějí rozbory běžně se vyskytujícího hmyzu a myslí si, že se hmyz v budoucnosti stane běžnou součástí jídelníčku i u nás. Nedokáží však zatím odhadnout, o jak blízkou či vzdálenou budoucnost se jedná.

Zdravá výživa

Skok o tyči
Křupavé jídlo

Připustíte-li, že by se hmyz mohl stát součástí i vaší stravy, počítejte s tím, že bude součástí nejzdravější. Ač se nutriční hodnoty liší mezi různými druhy, je hmyz skvělým zdrojem aminokyselin, minerálů, pro náš organismus přijatelných tuků a chitinu. Obsah tuků se u různých druhů velmi liší, některé jsou hodně tučné, jiné jsou nízkokalorické. Z minerálů bývá velmi často zmiňováno železo, které je obsaženo v mravencích. Ing. Marie Borkovcová, Ph.D., z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, závěry výzkumu shrnula: "Kvalita tuků hmyzu je srovnatelná s tukem lososů, kvalita bílkovin s kuřaty, a co se týče nutriční hodnoty, podobá se hmyz vepřovému." Na webu Entomofagie lze najít podrobnější informace o nutriční hodnotě hmyzu, obsahu bílkovin a aminokyselin.

Výhodou hmyzu, alespoň v porovnání s drůbežím či hovězím masem, je velmi nízký podíl nevyužitelného odpadu. Tem u kuřete tvoří třetinu hmotnosti, oproti tomu je hmyz možné sníst obvykle celý. Kombinace velké využitelnosti a vysoké výživnosti vede některé odborníky k tvrzení, že pro zdravou výživu člověka stačí sníst jedinou hrst hmyzu denně.

Co lze jíst

Housenky

Zatímco savců je na světě přes pět tisíc druhů a ptáků pod deset tisíc druhů, jen počet popsaných druhů hmyzu přesahuje jeden milión a odhaduje se, že existuje ještě několik dalších miliónů druhů. Solidní výběr, že? Je však třeba zdůraznit, že na talíř nelze dát každý druh: v současnosti je známo okolo patnácti set druhů jedlého hmyzu a další druhy se hledají.

Mezi jedlý hmyz patří 24 čeledí z brouků, většinou tesařícichrobáci, včetně jejich larev, 23 čeledí motýlů a můr, kdy se výhradně jedí housenky a kukly. Nejchutnějšími druhy jsou martináčimonarchové, nejčastěji jeděné jsou pak housenky soumračníků žijící v listech agáve, které znáte ze dna láhví tequill. Z blanokřídlých se jí po třech čeledích včel i vos, po jedné podčeledi mravenců a čmeláků. Z posledních jmenovaných dělají v Brazílii i alkohol – nechají čmeláky zkvasit stejně jako víno a výsledek předestilují za vzniku čmelákovice. Do jedlých rovnokřídlých patří nejčastěji konzumovaný hmyz sarančata i populární cvrčci. Zajímavostí je Mohamedův příkaz v koránu jíst sarančata, kterým se muslimové často řídí. Mezi dvoukřídlými se zatím našlo 11 čeledí jedlého hmyzu, např. ploštice či termiti.

Cvrčci v rychlém občerstvení

Mezi hmyz sice nepatří, ale jejich zástupci jsou obvykle házeni do řečeného jednoho pytle: pavoukovcistonožkovci. Z pavouků jsou nejoblíbenější tarantule, v druhé skupině stonožky.

Obecně lze říci, že mezi nejčastěji pojídané patří druhy, které lze snadno posbírat, tj. žijící ve velkých a hustých populacích. Nicméně hmyzu by se měli vyhnout lidé, kteří jsou alergičtí na tzv. mořské plody.

Sběr nebo nákup?

Kdybyste nějakým nedopatřením získali z předchozího textu dojem, že nyní můžete vyrazit na louku či na pole a jít si nasbírat večeři, ještě počkejte. Hmyz z českých, herbicidy a dalšími pesticidy ošetřených polí, není ke konzumaci vhodný. Mnoho druhů hmyzu je pro změnu chráněných a u jedinců zbylých druhů nemáte jistotu, zda nepřišli do kontaktu s rostlinou jedovatou pro člověka.

Nezoufejte, stejně jako jsou chovaná kuřata či prasata, existují i hmyzí farmy, produkující jedlý hmyz v dostatečném množství. Jejich chovy jsou uzavřené a hygienicky bezpečné. Tradičními zákazníky takových farem jsou sice zoologické zahrady a chovatelé, ale lze u nich objednat i v malém a po Internetu. Chcete-li si oběd před koupí prohlédnout, porozhlédněte se ve zverimexech.

Rady pro přípravu

Někteří gurmáni začínají přípravu specifickým výkrmem, kdy složení stravy hmyzu volí podle zamýšlené chuti připravovaného jídla. Např. oblíbené cvrčky je vhodné krmit banány pro přípravu sladkých jídel a naopak čínským zelím pro přípravu slaných jídel. Pak je dobré nechat hmyz několik dní hladovět, aby se vyprázdnila jejich střeva.

Rozhodně hmyz neumývejte, neboť byste omyli i jejich specifickou chuť a vůni určenou feromony. Díky antibiotickým látkách na povrchu těl by měl být hmyz čistý, bez nežádoucích mikroorganismů. Případné nečistoty lze odstranit rukou.

Veškerý pojídaný hmyz by měl být tak čerstvý, jak to jen jde. Tzn. žádné mrtvolky broučků, ale nejlépe sypejte živý hmyz přímo na rozpálenou pánev. Pokud nejste na takovou přípravu dostatečně otrlí, můžete zkusit metodu děda Mráze: hmyz umístěte na 15 minut do mrazáku, pokud by na usmrcení čtvrt hodiny nestačilo, počkejte ještě chvíli. Alternativou je pár okamžiků v mikrovlnce, ale musí jít opravdu jen o chvilinku, aby připravovaný hmyz nepopraskal.

Dobrou cestou k prvním hmyzím soustům je vyhecování přátel na některém setkání a zkusit jíst smažené brouky místo brambůrků či oříšků. Zkušení konzumenti radí začátečníkům přidávat hmyz do obvyklých jídel, protože si přivyknete představě jedení hmyzu. Až později je vhodné přejít ke smažení, při kterém jsou veškeré nožičky a tělíčka patrná. A jelikož jsou patrná i po úpravě, nezapomeňte při samotné konzumaci zkontrolovat, zda vám nějaká krovka, křídlo nebo dlouhá nožka nemůže uvíznout v krku nebo v něm alespoň škrábat.

Chutě

Cvrčci

Neočekávejte chutě, které již znáte, hmyz nemůže chutnat stejně jako vepřový steak, protože prostě není z vepře. Chuť hmyzu je tak rozmanitá, že nelze říci, jak chutná hmyz obecně. Musíte od každého druhu ochutnat kousek, abyste si udělali představu.

Již zmiňovaní cvrčci mají jemnou, nepříliš výraznou chuť, mravenci jsou sladcí a mají oříškovou chuť, podobně jako termiti. Larvy žijící ve vodě chutnají podobně jako ryby, kněžice mohou připomínat jablka a vosy jsou přirovnávány k piniovým oříškům. Na kaviár si vzpomenete při konzumaci vajíček klešťanek a znakoplavek, na vepřové škvarky při pojídání housenek soumračníků a na celozrnný chléb při baštění moučných červů. Housenky šedavek mohou připomínat syrovou kukuřici, chuť červců lze popsat jako smažené brambory, vroubenky jako sladkou tykev a larvy dřevokazných brouků jako vepřovou kůži.

Recept: Cvrčci po papuánsku

Jelikož cvrčci jsou asi nejdostupnějším jedlým druhem hmyzu v tuzemsku, zkuste začít jimi a to u nás nejznámějším receptem. Potřebovat budete 250 g živých cvrčků, 8 polévkových lžic másla, oloupané stroužky z jedné celé palice česneku, špetku soli, petrželku a instantní bujón, jako příloha je doporučována vařená rýže.

Jak naložit se cvrčky již víte, tj. vyhladovět. Stroužky česneku nakrájejte na plátky a na másle v pánvi upražíte dohněda. Přidejte cvrčky (živé, po mrazáku či mikrovlnce) a přibližně 3–5 minut je na mírném plameni smažte, dokud nebudou křupat. Jste hotoví, jen upražené cvrčky posypte nasekanou petrželkou, bujónem a podávejte s rýží.

Cache

Skok na lyžích

Cache vás přivede na louky při okraji polesí Vysoká, abyste si za příznivého počasí mohli lehnout a zaposlouchat se do cvrkání všemožného hmyzu. Vydáte-li se pro kešku autem, pak odbočte ze silnice II/180 na waypointu OD a na rozdělení cest se držte vpravo. Po cestě pokračujte až na výchozí souřadnice, kde je možné pohodlně zaparkovat. Cesta je s opatrností sjízdná pro běžná auta, též pro kola, kočárky a koně. Pěším kačerům nabízí polesí Vysoká nepřeberné množství cest. A konečně případní kačeři parašutisté jistě najdou dostatek míst k přistání.

Ať již zvolíte libovolnou cestu, dovede vás nakonec ke správné krabičce.

Zpět na listing na Geocaching.com / Back to cache page on Geocaching.com