Rybniční vrch tradiční cache – GC2B96G

CS: Protáhlý travnatý vrchol nad Mířkovskými rybníky v Sedmihoří.
EN: Elongated grassy hill above Mířkovský ponds in The Seven Mountains.

Celý text je k dispozici včetně diakritiky.

Rybniční vrch od silnice

Rybniční vrch patří mezi sedm nejvýraznějších kopců, podle kterých nese Sedmihoří své jméno. Zalesněný kopec leží v jižní části vrchoviny, mezi PísečnýmKřakovským vrchem. Protáhlý hřbet je orientovaný ve směru východ-západ, přičemž západní a oba boční svahy jsou příkré, k východu však hřbet klesá pozvolna. Vrchol Rybničního vrchu dosahuje nadmořské výšky 561,5 metrů (z 11 pojmenovaných je na 7. příčce), přičemž převyšuje krajinu v okolí Sedmihoří o přibližně 100 metrů a vnitřní tzv. Mezholezskou kotlinu o cca 80 metrů.

Rybniční vrch a Střední mířkovský rybník
Rybniční vrch a Střední mířkovský rybník, v pozadí Písečný vrch
větší rozlišení

České jméno vrchu odkazuje na trojici rybníků, která leží na jeho úpatí na Křakovském potoce. Dnes rybníky nesou jméno nedaleké vsi Mířkov, tj. Horní, Střední a Dolní Mířkovský rybník. V minulosti ale nesly jméno Kotěchovské podle středověké vesnici Chotějovice, která nedaleko nich ležela. Vesnice je písemně doložena před rokem 1379, ale za husitských válek, pravděpodobně mezi lety 1427 a 1431, byla vypálena a již nikdy nedošlo na její obnovu. Na historických mapách je Rybniční vrch označován jako Weißerberg.

Havárie Fw-58 WNr. 3152

Focke-Wulf Fw-58

Za druhé světové války, 5. prosince 1940, přelétalo přes Sedmihoří výcvikové letadlo Focke-Wulf Fw-58 (WNr. 3152 od Sch./FAR 13). Letadlo se čtyřčlennou posádkou narazilo v husté mlze do severního svahu Rybničního vrchu. Celá posádka, kterou tvořili šikovatel Haberlander Gottfried (* 1. 10. 1905), šikovatel Harbach Ernst (* 3. 2. 1912), svobodník Hose Herbert (* 25. 12. 1920) a svobodník Mertl Johann (* 24. 12. 1919), na místě zahynula a je pohřbena na plzeňském ústředním hřbitově.

Na místě havárie byl ještě za války vztyčen malý pomník, který na stojící leštěné kamenné desce pod hákovým křížem uváděl čtveřici jmen posádky a datum havárie. Podstavec pomníku zdobil vyrytý nápis:

Um zu erwachen dort
sind wir hier eingeschlafen.

který lze do češtiny přeložit jako:

Abychom se probudili v nebi,
museli jsme usnout na zemi.

Pomník byl v minulosti pobořen, později jej kdosi ukradl. Na místě pomníku zbývá již jen podstavec, obvykle dobře schovaný pod listím.

Kudy ke krabičce

Je-li Rybniční vrch jediným či prvním cílem v Sedmihoří, pak nejlepší trasa vede od Mířkovské hájenky pod hrází Středního mířkovského rybníka. Přijedete-li autem, můžete zaparkovat v blízkosti altánu první zastávky naučné stezky (waypoint PA). Ostatně po naučné stezce a zároveň cyklostezce se vydáte do kopce až k druhému zastavení, kde odbočíte vlevo do borovicového lesíka (waypoint T1). Další cesta je pohodlně schůdná, ale kolo by se muselo spíše vést, možná i několikrát přenést. Zamířit na ní s kočárkem by bylo bláznovství.

Kameny s mechem v lese

Mladými borovičkami dojdete do vzrostlého lesa, který dává Rybničnímu vrchu jeho kouzlo. Vysoká tráva mezi stromy na jižním svahu ukrývá nahodile poházené žulové balvany. Jak půjdete dále a dále na západ, budete mít opakovaně pocit, že právě ta skalka na obzoru je vrcholem. Minete hned několik takových skalek, než se pocit stane pravdou.

Skoro vrcholová skalka

Jste na vrcholu (waypoint R1). Není příliš nápadný, ale jen kousek od něj jihozápadním směrem začíná krásná divočina žuly. Popojděte pár metrů, ano, až za velká mraveniště a nahlédněte také dolů po svahu. Máte-li sebou hravé a malé děti, můžete je nechat zkusit prolézt malý tunel u krásného dubu (waypoint R2).

Rozpad žuly

Pokračujete-li na Písečný vrch (nebo jdete-li z opačného směru), hledejte si nejlepší terén při cestě za šipkou, neboť tato dvojice vrcholů není propojena žádnou přímou cestou.

Alternativou k přístupu po hlavním hřebeni může být lesní cesta stoupající od 11. zastávky naučné stezky do sedla mezi Písečným a Rybničním vrchem. Po této cestě vede odbočka naučné stezky a to k dalším příkladům zvětrávání žuly.

Série Sedmihoří

Panoramatický pohled na vrcholy Sedmihoří

Přírodní park Sedmihoří je malebnou vrchovinou tvořenou podkovou dominantních vrchů vystupujících z ploché okolní krajiny. Mrazové sruby, pseudokary, kamenná moře a proudy, skalní mísy i osamělé balvany nepřeberného množství tvarů jsou těmi nejlepšími příklady forem zvětrávání žuly na českém území, zároveň i důvodem, proč je ke jménu Sedmihoří často připojováno slůvko tajemné.

Série Sedmihoří

Zveme vás i touto keškou na putování po krásách Sedmihoří, na jeho vrcholy, do jeho lesů, k několika rybníkům, do pěkné a zajímavé přírody. Pevně věříme, že se vám Sedmihoří bude líbit, něco se o něm dozvíte, najdete několik kešek a třeba objevíte i nám neznámá místa, která si zamilujete.

Plánujete-li navštívit více krabiček najednou, vybavte se na cestu dostatečnou zásobou tekutin. Nevíme o stálém zdroji vody na území parku, natož vody pitné. Celé Sedmihoří je velmi suché, zároveň špatně dostupné a proto vůbec neuvažujte o rozdělávání ohně. Dlouhé kalhoty a dobré boty mohou být na mnoha místech výhodou.

Zpět na listing na Geocaching.com · Námi založené cache · AHA